Jaki kocioł wybrać? 

Kupując kocioł c.o. przeanalizuj możliwości kotła. Zwracaj uwagę na następujące rzeczy:

Najlepszym wymiennikiem (płaszczem wodnym) jest wymiennik pionowy. Kocioł z poziomym wymiennikiem szybciej się zabrudza, a więc szybciej spada jego sprawność.
Pytaj o automatyczne czyszczenie wymiennika - nie będzie trzeba czyścić kotła ręcznie, będzie miał stale wysoką sprawność, niższe koszty ogrzewania a w kotłowni będzie bardziej czysto.
Wybierz kocioł z automatycznym czyszczeniem palnika lub z jakimś systemem wspomagania czyszczenia palnika.
Kocioł na pellety musi mieć obowiązkowo automatyczną zapalarkę.
Kocioł na pellety musi mieć obowiązkowo modulację palnika od 30% do 100% mocy znamionowej aby dobierał sobie moc z zależności od zapotrzebowania
Idealny kocioł ma system kontroli spalania, dzięki czemu sam się doreguluje gdy parametry spalania ulegną zmianie.
Bardzo wygodny jest system wybierania popiołu do zewnętrznej walizki
Upewnij się,  że sprzedawca zapewni Ci odpowiedni serwis kotła. Jeśli blisko Ciebie nie ma serwisu to będą kłopoty gdy kocioł ulegnie awarii a jeśli sprzedawca nie wykona Ci przeglądów rocznych jest prawie pewne, że będą awarie. 
Sprawdź, czy Twój wybrany kocioł zmieści się do kotłowni i czy da się go tam wnieść (szerokość drzwi, schodów itp). Czy po zamontowaniu w wygodny sposób będziesz mógł dosypywać paliwo i usuwać popioły.
Sprawdź czy możliwe jest podłączenie kotła do Twojego komina (wysokość otworu przyłączeniowego, odporność na kondensat, dostęp do wyczystki itp)
Ustal sposób regulacji temperatury w pokojach. Czy to ma być regulacja termostatami, czy regulacja pogodowa, czy czasowa itp?
Jaki kocioł wybrać aby zużycie peletu było jak najmniejsze?

Zużycie peletu w bardzo dużym stopniu zależy od rzeczywistej sprawności kotła.
I nie chodzi tu o to co napisano na ulotce ale o to co jest w rzeczywistości dzień po dniu.
Sprawność zależy m.in. od stopnia zabrudzenia kotła.

Każdy kolejny 1 mm osadu na powierzchni wewnętrznej wymiennika kotła pogarsza sprawność powodując, że rośnie strata kominowa.
Innymi słowy ciepło (pieniądze) nie odebrane przez kocioł wylatują przez komin w postaci zbyt wysokiej temperatury spalin.
Dlatego, jeśli oczekujemy niskiego zużycia peletu, powinniśmy myśleć o kotle, który posiada mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika. Zapewni to, przez cały okres grzewczy,  stałą,  wysoką efektywność.
W przypadku kotłów czyszczonych ręcznie zużycie zależy od systematyczności i dokładności użytkownika.

Kotły z mechanizmem automatycznego czyszczenia wymiennika i palnika spalają mniej paliwa niż kotły wymagające czyszczenia ręcznego. Różnice są znaczące.
Mechanizmy czyszczące uruchamiają się w zależności od ilości spalonego paliwa. Uruchamiają się nawet kilka razy dziennie, czego nie robi ręcznie żaden użytkownik zwykłego kotła.

Większość kotłów na ekogroszek nie ma tych mechanizmów i dlatego mimo, że wartość opałowa ekogroszku jest większa (a w każdym razie powinna być większa) to zużycie jest podobne. Tym bardziej, że zabrudzenie kotła węglowego następuje znacznie szybciej.
Czy kocioł samoczyszczący jest dla Ciebie?


Kup kocioł samoczyszczący

jeśli

- chcesz mieć czysto w kotłowni
- zależy Ci na najniższym, możliwym zużyciu pelletu
- nie masz czasu na czyszczenie ręczne
- wolisz trochę dopłacić i mieć wysoki komfort ogrzewania

Nie kupuj kotła samoczyszczącego

jeśli

- akceptujesz czyszczenie ręczne palnika i kotła co kilka dni
- możesz odseparować kotłownię od części mieszkalnej (np w piwnicy)
- nie przeszkadza Ci pył czy popiół
- zależy Ci na niskiej cenie kotła
Co jest jeszcze potrzebne oprócz kotła?

Ustalając budżet na kotłownię powinieneś również uwzględnić wydatki związane z automatyką kotłowni - czyli tymi elementami, kóre odpowiadają za regulację temperatury w pokojach i bezpieczeństwo kotła. Automatyka to urządzenia takie jak pompy, mieszacze, termostaty, zawory bezpieczeństwa itp. Decydują one o sposobie regulacji począwszy od zwykłych gałek termostatycznych aż po komfortowe, bezprzewodowe regulatory pokojowe.


Wybierz dobrą automatykę kotłowni

jeśli

- zależy Ci na niskich kosztach ogrzewania 
- chcesz mieć możliwość regulowania temperatury w pokojach
- zależy Ci na bezpieczeńswie i długiej żywotności kotła
- wolisz trochę dopłacić i mieć wysoki komfort ogrzewania

Nie inwestuj w automatykę kotłowni

jeśli

- już ją masz.
Który kocioł jest najnowocześniejszy, najbardziej wygodny, najmniej obsługowy?
Najbardziej zaawansowanym urządzeniem jest kocioł BioWin2 w wersji Exklusiv:

-posiada  mechanizm pneumatycznego podawania pelletu dzięki któremu możliwy jest załadunek paliwa nawet 1 raz na rok.
-posiada kompresję popiołu do walizki, który opróżnia się nawet 1 raz na rok.
-wymaga jedynie wizualnej kontroli palnika jeden raz na 2 miesiące  Aby kocioł pracował optymalnie niezbędny jest odpowiedni serwis!

Zakup kotła Zakup kotła to ważny moment. Rankingi kotłów nie są kluczem do sukcesu. Kocioł trzeba dopasować do Twoich potrzeb. O wyborze kotła decyduje ilość miejsca w kotłowni, możliwość wniesienia kotła do kotłowni, budowa komina, sposób regulacji ciepła, budowa zbiornika na pellety, powierzchnia użytkowa, izolacja budynku, usytuowanie w terenie itd...
Zapraszamy do naszego punktu - pokażemy i dopasujemy kocioł.
Zapraszamy również  instalatorów-hydraulików.
Pierwsze uruchomienie Kluczowym momentem jest rozruch kotłowni. Dlatego tak wiele czasu poświęcamy na tzw. pierwsze uruchomienie. Dobry start urządzeń grzewczych decyduje o bezpieczeństwie, bezawaryjności i niskich kosztach eksploatacji w przyszłości. Pierwsze uruchomienie jest też momentem aktywowania okresu gwarancyjnego dlatego ważne jest aby wykonał to autoryzowany serwis, uznawany przez producenta. Przy uruchomieniu serwis szkoli użytkownika z obsługi kotła. Przy zakupie kotła uzgodnij termin pierwszego uruchomienia.
Przeglądy roczne Zadbaj o coroczne przeglądy kotła. Po zakończeniu sezonu warto wezwać serwis aby dokonał kompleksowego czyszczenia poszczególnych jego elementów. Jest to okazja aby podregulować kocioł celem optymalizacji spalania i uniknąć niespodziewanych awarii.  Dzięki przeglądowi kocioł jest należycie przygotowany do kolejnego sezonu grzewczego. Jest to doskonała okazja aby wymienić się z serwisantem uwagami, spostrzeżeniami i dobrymi praktykami.
Wsparcie telefoniczne Dla naszych klientów zapewniamy wsparcie techniczne. Klient ma możliwość bezpłatnej konsultacji telefonicznej z naszym serwisem.
 


Nie masz wydzielonego miejsca na kotłownię?
Masz małą powierzchnię do ogrzania?

Wybierz piec kominkowy na pellety.
Spodoba Ci się szeroka gama kolorów i wzorów. Przyjedź do nas zobaczyć jak taki piec działa?
                                         
Dobór mocy:

Pamiętaj aby nie przewymiarować kotła!
Kocioł o zbyt dużej mocy jest droższy, pracuje na małej mocy co może zabrudzać wymiennik, nie wykorzystuje całego zakresu modulacji mocy, nie dopala się właściwie, ma mniejszą sprawność, zbyt często się wygasza i uruchamia.

Moc kotła
[kW]
Stare budownictwo
Słaba termoizolacja
[m2]
Nowebudownictwo
Dobra termoizolacja
[m2]
10 50 150
15 100 250
25 150 350
40 300 550
50 400 700
75 600 1000
100 800 1500Na co uważać:

Rady i dobre praktyki związane ze spalaniem peletu oraz montażem kotła...więcej.