Jaki pellet kupować do ogrzewania domków jednorodzinnych?

Kupuj pellet o średnicy 6mm z czystej trociny drewnianej! Najlepszy pellet zapakowany jest w worki oznaczone certyfikatem "EN plus A1" lub "DIN plus" z podanym numerem certyfikatu. Pellet z certyfikatem jest gwarancją dobrego i wieloletniego działania kotła/pieca. Pellety z certyfikatami "EN plus A1" lub "DIN plus" mają ściśle określone i powtarzalne parametry. W przypadku problemów z niezgodnością parametrów, użytkownikowi przysługuje prawo do reklamacji paliwa.

Istnieje również wielu małych producentów, którzy produkują pellet bez procesu certyfikacji, ale o bardzo dobrej jakości. Należy wówczas jedynie uzyskać zapewnienie, że surowcem do produkcji takiego pelletu jest czysta trocina drewniana. Zwykle taki pellet produkują zakłady przetwarzające lite, surowe drewno np tartaki, producenci schodów, okien, czy mebli ogrodowych z litego drewna. Pellet z czystego drewna ma piękny, naturalny zapach.

Sprawdź aktualne promocje na pellet?      Promocje

Jakiego pelletu NIE kupować?

Absolutnie nie kupuj pelletu z przetworzonych mebli i płyt MDF!!! Surowcem do takiego pelletu są płyty, blaty i plastikowe okleiny z dużą zawartością nienaturalnych związków, farb, klejów i lakierów. Duże ilości nienaturalnych dodatków wpływają bardzo negatywnie na skład chemiczny takiego pelletu. Tego typu pellety nie są z drewna, są jedynie drewno podobne, nie mają wiele wspólnego z pelletem z czystego drewna. Są zwykle tańsze, ale niestety skutki palenia takimi substancjami generują bardzo duże koszty serwisowe kotła/pieca. Najgroźniejszymi dla elementów kotła są duże dawki chloru i siarki. Te pierwiastki, w wysokiej temperaturze, powodują agresywną korozję kotła - tzw korozję wysokotemperaturową. Elementy palnika, stalowy płaszcz wodny, czujniki i czopuch rdzewieją w ekspresowym tempie. Elementy palnika wręcz "znikają" z powodu korozji. Do całkowitego, bezpowrotnego uszkodzenia elementów kotła może dojść nawet w kilka miesięcy. Chroń swój kocioł - nie oszczędzaj na paliwie, aby nie ponosić bardzo dużych kosztów naprawy lub wymiany kotła. Nie kupuj również pelletu z produktów rolnych np słomy czy słonecznika - tzw agro pelletów. Nie nadają się one do spalania w warunkach domowych. Agro-pellety są w naturalny sposób bogate w agresywny chlor. Agro-pellety po spaleniu pozostawiają również bardzo dużo popiołów i zgorzeli.
Po co te certyfikaty?

Certyfikat zapewnia zgodność z odpowiednimi normami, powtarzalność parametrów i czystość paliwa na odpowiednim poziomie. Według norm pellet może być zanieczyszczony w większym lub mniejszym stopniu minerałami (czytaj piaskiem z kory), ale żadna norma nie dopuszcza surowca modyfikowanego chemicznie. Jeśli decydujesz się na zakup kotła, który według producenta może spalać pellet gorszej jakości to zazwyczaj dotyczy to gorszej jakości w ramach certyfikatów A1, A2 czy B. To nie znaczy wcale, że w kotle można spalać każdy pellet tzn. pellet z odpadów meblowych czy MDFu. Należy zdecydowanie rozdzielić pojęcie "gorszy pellet" w ramach pelletów certyfikowanych od "gorszy pellet" wyprodukowany ze śmieci. Między pelletami klasy A1 , A2 i B a pelletami z płyt meblowych i MDFu jest ogromna różnica wynikająca z zanieczyszczenia chemicznego. Niestety nie zawsze da się takie pellety rozpoznać naocznie. Zazwyczaj dopiero odpowiednie badania laboratoryjne (za kilkaset złotych) ujawniają prawdziwy skład paliwa. Spalając pellet zanieczyszczony chemicznie, o dużej ilości chloru, narażasz swój kocioł na "przyspieszoną eksploatację". Kocioł będzie działał na takim pellecie, ale już po roku, dwóch, trzech będzie trzeba zainwestować w kosztowny remont elementów kotła. Zdecydowanie odradzamy spalanie peletu z niepewnego źródła i pelletów z odpadów meblarskich.

Jakie parametry ma certyfikowany pellet?

Wejdź na oficjalną stronę ENplus® i zobacz parametry dobrego pelletu. 
Sprawdź czy Twój pellet ma aktualny certyfikat. Zobacz listę firm, które produkują certyfikowany pellet.
Jak magazynować workowane pelety?

Pelety mają wilgotność około 5-10%. Konieczne jest aby były magazynowane w suchych warunkach tak aby ich wilgotność nie zwiększyła się. Zwiększenie wilgotności peletu obniża jego wartość opałową. Jeśli pelety namokną spalimy ich więcej. Pelety pakowane są w foliowych workach, które je chronią od wilgoci, ale mimo wszystko warto zadbać o ich dobre magazynowanie. Nie należy przechowywać peletu na zewnątrz budynku. Na pelety (nawet workowane) nie może padać deszcz ani śnieg.
Mimo, że pelety są workowane to każdy worek ma mikro otworki, które chronią worki przed pęknięciem w trakcie pakowania (rozprężenie powietrza) Przechowywanie peletu pod wiatą czy w nieocieplonym garażu/szopce/szopie/altance powoduje, że są chronione od deszczu ale wychładzają się do niskiej temperatury otoczenia. W czasie mrozów pelety są zimne i wraz z wniesieniem do ciepłej kotłowni zbiera się na nich wilgoć. Występuje efekt wykraplania się się wilgoci na skutek gwałtownej zmiany temperatur. Nie warto wrzucać takiego peletu prosto do kotła, lepiej pozwolić im wyrównać swoją temperaturę pozostawiając je na kilka godzin/dzień w kotłowni. Idealnie aby pelet magazynowany był w kotłowni. Wskazane jest aby układać worki na palecie. Zwykle paleta taka dostarczana jest wraz z dostawą peletu. Utworzony dystans od podłogi zapewni swobodny przepływ powietrza. Jeśli ściany również wykazują wilgoć należy ułożyć worki w taki sposób aby nie dotykały ściany. Wystarczy dystans około 10cm. Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia. Masz bardzo zawilgoconą piwnicę? Zacznij od osuszenia budynku. Kotłownie i magazyny peletu są zwykle umieszczone na parterze czy w piwnicy. W przypadku wydostania się wody z instalacji wod-kan czy nagłego zalania powodziowego mogłoby dojść do zalania peletu i jego gwałtownego napęcznienia. Wówczas jego objętość może drastycznie wzrosnąć. Z tego powodu nie należy układać worków wyżej niż na 2/3 wysokości pomieszczenia. Wolna przestrzeń umożliwi bezpieczne rozszerzanie się peletu. Oczywiście jest to sytuacja ekstremalna, po której pellet nie nadaje się już do użytku.
Palić peletem 6mm czy 8mm?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie będąc użytkownikiem kotła domku jednorodzinnego, a więc kotła o małej mocy wówczas odpowiedź jest jednoznaczna - należy palić tylko peletem o średnicy 6mm. W zasadzie pelet 8mm-owy pojawił się w Polsce jako "następca" ekogroszku i jeśli można by nim palić w kotłach na ekogroszek to byłby do tego celu dobry. Ponieważ kotły na pelety mają inną konstrukcję niż kotły na ekogroszek powinno się palić w nich tylko peletem 6mm. Wówczas możemy liczyć na niezawodne działanie układów podających paliwo, precyzyjne dawkowanie, dobrą modulację mocy, dobre napowietrzanie, cichą pracę kotła itp.
Pelet 8mm bardzo dobrze nadaje się do kotłów średniej i dużej mocy gdzie układy podające są znacząco większe niż w kotłach domków jednorodzinnych.
Czy można mieszać pelety z różnych dostaw?

Tak. Jeśli masz pelety od różnych producentów i jeden jest lepszy, a drugi gorszy zmieszaj je ze sobą. Im gorszy jest pelet z jednej z dostaw tym więcej dosypuj do niego dobrego peletu. W ten sposób zwiększysz bezawaryjność spalania.
Kiedy kupować pellety?

Najkorzystniej jest kupować pellety późną wiosną i na początku lata. Wtedy dostawcy oferują największy wybór, najniższą cenę i najlepszą jakość.
 
 
Energia jest wokół nas.
Trzeba się rozejrzeć, żeby ją zauważyć.
 
  

Sprawdź

wilgotność swojego pelletu!

Oferujemy profesjonalny pomiar wilgotności pelletu wykonany laboratoryjnym przyrządem pomiarowym. Badanie wilgotności wykonujemy dwukrotnie dla każdej badanej próbki.  Całe badanie trwa około 30 minut.
 
Czym się różni Ciepło spalania od Wartości opałowej?

Ciepło spalania
to ilość ciepła wydzielonego podczas zupełnego i całkowitego spalenia jednostki pelletu, łącznie z energią zużytą na odparowanie zawartej w tym pellecie wody.

Wartość opałowa jest natomiast ilością ciepła wydzielonego podczas zupełnego i całkowitego spalenia jednostki pelletu, ale bez energii zużytej na odparowanie wody z tego pelletu. Dlatego Wartość opałowa jest zawsze mniejsza od Ciepła spalania. W kotłach na pellety para wodna uchodzi w komin wraz z innymi gazami spalinowymi, więc ta energia nie jest wykorzystywana. Dlatego dla użytkowników kotłów na pellety wartość opałowa jest najbardziej użytecznym i realnym określeniem kaloryczności. Niektórzy producenci i sprzedawcy paliwa wolą podawać Ciepło spalania zamiast Wartości opałowej gdyż większa wartość przyciąga większą liczbę klientów i ma korzystny wpływ na sprzedaż.

Przykładowe wartości dla tego samego pelletu:
Wartość opałowa 18,5 [MJ/kg]
Ciepło spalania 18,9 [MJ/kg]

Zobacz kotły!

Popiół z peletu - czy może być użyteczny?

1. Popiół z pelletu, choć jest odpadem, może być wartościowym nawozem. Popioły powstające w procesie spalania biomasy, a takim jest też popiół z pelletu, zawierają znaczne ilości składników odżywczych roślin, głównie wapń, potas i mikroelementy. Brakuje w nich tylko azotu. Popiół z pelletu użyty jako nawóz może przyczynić się do użyźnienia gleby i poprawienia wzrostu roślin. Można go dodawać do kompostu lub rozsypywać bezpośrednio w ogrodzie pod warzywa, rośliny sadownicze czy ozdobne (z umiarem, by nie przenawozić roślin). Ze względu na bardzo dużą zawartość wapnia (wysokie pH) popiół z pelletu nie powinien być stosowany na glebach zasadowych oraz pod rośliny kwasolubne jak np. różaneczniki czy rośliny iglaste. Tak więc uwaga - nie sypiemy popiołu pod choinki, raczej na grządki i do sadu.

2. Masz na grządkach dużo ślimaków? Niszczą Twoje warzywa? Popiół drzewny - jego zasadowy odczyn - stanowi naturalną barierę dla ślimaków. Posyp popiołem z pelletu grządki z warzywami - w naturalny sposób zredukujesz ilość ślimaków!

3. Popiół może mieć także inne zastosowania, np. można nim posypywać zimą oblodzone, śliskie chodniki, aby uniknąć nieszczęśliwego upadku.

Jak przygotować kotłownię pod kocioł na pellety?

Na co uważać, jakich błędów nie popełniać?

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem