Na co uważać?

Dobre rady, cenne podpowiedzi:
Jaki kocioł wybrać?

Kupując kocioł c.o. przeanalizuj możliwości kotła. Zwracaj uwagę na następujące rzeczy:
  • Pytaj o automatyczne czyszczenie wymiennika - nie będzie trzeba czyścić kotła ręcznie, będzie miał stale wysoką sprawność, niższe koszty ogrzewania a w kotłowni będzie bardziej czysto.
  • Wybierz kocioł z automatycznym czyszczeniem palnika lub z jakimś systemem wspomagania czyszczenia palnika.
  • Pytaj o kocioł wyposażony w wentylator wyciągowy - dlaczego?
  • Kocioł na pellety powinien mieć palnik, który nie tylko będzie miał wysoką sprawnośc dla 100% mocy (max), ale również dla 30% mocy (min)
  • Idealny kocioł powinien mieć jakiś system kontroli spalania, dzięki czemu sam będzie się doregulowywał gdy parametry spalania ulegną zmianie.
  • Zbiornik na pellety powinien mieć optymalną wielkość i pojemność. Za duży zbiornik będzie niewygodny w załadunku (zbyt wysoki), przez co nigdy nie będzie zapełniany do końca i będzie zajmował zbyt dużo miejsca.
  • Upewnij się, że sprzedawca zapewni Ci odpowiedni serwis kotła. Jeśli blisko Ciebie nie ma serwisu to będą kłopoty i duże koszty gdy kocioł ulegnie awarii, a jeśli sprzedawca nie wykona Ci przeglądów rocznych jest prawie pewne, że będą awarie.
Jaki kocioł wybrać aby zużycie peletu było jak najmniejsze?

Zużycie peletu w bardzo dużym stopniu zależy od rzeczywistej sprawności kotła. I nie chodzi tu o to co napisano na ulotce, ale o to co jest w rzeczywistości dzień po dniu. Sprawność zależy m.in. od stopnia zabrudzenia kotła. Każdy kolejny 1 mm osadu na powierzchni wewnętrznej wymiennika kotła pogarsza sprawność powodując, że rośnie strata kominowa. Innymi słowy ciepło (pieniądze) nie odebrane przez kocioł wylatują przez komin w postaci zbyt wysokiej temperatury spalin. Dlatego, jeśli oczekujemy niskiego zużycia peletu, powinniśmy myśleć o kotle, który posiada mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika. Zapewni to, przez cały okres grzewczy stałą, wysoką efektywność. W przypadku kotłów czyszczonych ręcznie zużycie zależy od systematyczności i dokładności użytkownika. Kotły z mechanizmem automatycznego czyszczenia wymiennika i palnika spalają mniej paliwa niż kotły wymagające czyszczenia ręcznego. Różnice są znaczące. Mechanizmy czyszczące uruchamiają się w zależności od ilości spalonego paliwa. Uruchamiają się nawet kilka razy dziennie, czego nie robi ręcznie żaden użytkownik zwykłego kotła.
Większość kotłów na ekogroszek nie ma tych mechanizmów i dlatego mimo, że wartość opałowa ekogroszku jest większa (a w każdym razie powinna być większa) to zużycie jest podobne.

Kup kocioł samoczyszczący

jeśli
  1. chcesz mieć czysto w kotłowni
  2. zależy Ci na najniższym, możliwym zużyciu pelletu
  3. nie masz czasu na czyszczenie ręczne
  4. wolisz trochę dopłacić i mieć wysoki komfort ogrzewania

Nie kupuj kotła samoczyszczącego

jeśli
  1. akceptujesz czyszczenie ręczne palnika i kotła co kilka dni
  2. możesz odseparować kotłownię od części mieszkalnej (np w piwnicy)
  3. nie przeszkadza Ci pył czy popiół
  4. zależy Ci na niskiej cenie kotła
Co jest jeszcze potrzebne oprócz kotła?

Ustalając budżet na kotłownię powinieneś również uwzględnić wydatki związane z automatyką kotłowni - czyli tymi elementami, które odpowiadają za regulację temperatury w pokojach i bezpieczeństwo kotła. Automatyka to urządzenia takie jak pompy, mieszacze, termostaty, zawory bezpieczeństwa itp. Decydują one o sposobie regulacji począwszy od zwykłych gałek termostatycznych aż po komfortowe, bezprzewodowe regulatory pokojowe. Automatyka bezpośrednio wpływa na zużycie paliwa.
Wybierz dobrą automatykę kotłowni

jeśli
  1. zależy Ci na niskich kosztach ogrzewania
  2. chcesz mieć możliwość regulowania temperatury w pokojach
  3. zależy Ci na bezpieczeństwie i długiej żywotności kotła
  4. wolisz trochę dopłacić i mieć wysoki komfort ogrzewania
Nie inwestuj w automatykę kotłowni

jeśli
  1.  już ją masz.
Instalacja grzewcza:

Nie ma wysokiej efektywności ogrzewania bez dobrze zrobionej instalacji grzewczej. Kocioł jedynie wytwarza ciepło natomiast za gospodarkę tym ciepłem odpowiada użytkownik i jego automatyka instalacji grzewczej.
Poniżej kilka przykładów popularnych schematów instalacji c.o.
Chcesz więcej schematów? Zamów poradnik techniczny w wygodnej wersji papierowej.

Ochrona powrotu:

Bardzo istotne dla żywotności kotła jest wyeliminowanie powstawania skraplania niskotemperaturowego wewnątrz komory kotła. To zjawisko powstaje w dolnej części wymiennika na skutek powracania z obwodu grzewczego do kotła zbyt zimnej wody. Dlatego też kotły w starych instalacjach rdzewieją od spodu, gdzie dochodzi do "zderzenia" zbyt zimnej wody z wysoką temperaturą paleniska. W celu wyeliminowania wykraplania niskotemperaturowego stosuje się różne rozwiązania mające na celu utrzymywanie temperatury "powrotu" powyżej 55 stopni Celsjusza. Poniżej kilka przykładowych rozwiązań:
Regulacja pogodowa - nie wymyślono jeszcze nic lepszego.

Montujemy kotły w swoich domach, bo raz w roku mamy zimę. Gdyby nie było zimy, to w naszych domach zapewne nie było by kotłowni, co najwyżej jakieś małe piecyki na pellety typu koza, na chłodniejsze dni. Tak więc budujemy kotłownię aby zareagować na niskie temperatury jakie są na zewnątrz domu. Logiczne jest zatem aby kocioł mierzył temperaturę jaka jest na zewnątrz (czujnik na elewacji północnej) i na tej podstawie dostarczał tyle ciepła ile trzeba aby skompensować niskie temperatury i zapewnić domownikom ulubione 22-23 stopnie Celsjusza. Idąc dalej, ważne aby odbywało się to optymalnie - czyli nie można grzać za dużo ani grzać za mało - lecz tyle ile w danej chwili potrzeba. Nie da się tego uzyskać bez pomiaru i analizy temperatury zewnętrznej. Każda inna regulacja typu regulacja pokojowa (bez regulacji pogodowej) nie będzie tak optymalna (oszczędna) jak pogodowa. Wiele osób ma negatywne doświadczenia z regulacją pogodową, jednak zawsze wynika to ze złego wykonania, lub złej konfiguracji takiej regulacji.
Zbiornik na pelety - mały czy duży?

 Każdy kocioł - dotyczy domków jednorodzinnych - wyposażony jest w zbiornik na pelety. Większość użytkowników chce duży zbiornik na pelety aby jak najrzadziej zaglądać do kotłowni. Jest jednak pewna granica pojemności zbiornika, powyżej której użytkownikom nie chce się załadować zbiornika. Zbiorniki o większych pojemnościach, powyżej 500litrów, są zazwyczaj wyższe niż te mniejsze zbiorniki o pojemnościach od 100-300 litrów. Większy (wyższy) zbiornik wymaga większego wysiłku aby załadować go do pełna. Użytkownicy często zniechęcają się po załadowaniu około 150kg (około 10 worków) pelletu. Duże zbiorniki zazwyczaj pozostają w połowie puste. Nie byłoby żadnego kłopotu gdyby nie brak miejsca w kotłowni. Jeśli kotłownia jest mała i ciasna nie inwestuj w zbyt duży zasobnik na pellety. Mniejszy zbiornik jest bardziej praktyczny i zajmuje mniej miejsca w kotłowni. Idealny zbiornik to taki, który przy temperaturze 0ºC stopni umożliwia pracę kotła przez około tydzień czasu. W domkach jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się zbiorniki o pojemności od 100kg (około 150litrów) do 160kg (około 300 litrów).
Wentylacja:

Podstawowym warunkiem uruchomienia kotła c.o. jest dopływ świeżego powietrza do kotłowni. Świeże powietrze dla kotła jest tak samo niezbędne, jak oddychanie dla człowieka. Wentylacja kotłowni jest warunkiem bezpieczeństwa i wynikającym z tego warunkiem gwarancyjnym producentów kotłów. Idealnym sposobem napowietrzania kotłowni jest kanał wchodzący przez ścianę do budynku na wysokości około 2m, skierowany w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30cm od posadzki. Wymagany przekrój to około 200mm2 (lub okrągły fi=160mm). Kształt przypomina literę "z" i dlatego potocznie nazywany jest "zetką". W przypadku wyłączenia się kotła/palnika, powietrze w pionowym odcinku zatrzymuje się na pewnym poziomie gdyż ciepłe powietrze z kotłowni unosi się do góry, a zimne napiera w dół. Tak więc nie ma niepotrzebnego wychładzania kotłowni. Nawiewu nie zastąpią otwarte okno, czy uchylone drzwi. Zwykle wraz z nastaniem zimy użytkownicy zamykają te okna i drzwi odcinając tlen. Użytkowanie kotła bez dopływu świeżego powietrza zagraża życiu ludzi. Brak tlenu w procesie spalania grozi niepełnym spalaniem i w konsekwencji wydobywaniem się do kotłowni tlenków węgla (CO tzw czadu). Zbyt mały dopływ powietrza - za mała średnica otworu, lub zabrudzona kratka maskująca otwór - powodują nie dopalanie się paliwa, lub nie osiąganie pełnej mocy kotła.
  

Nawiew-sposób montażu

Nawiew świeżego powietrza może być wykonany wewnątrz kotłowni (tak się wykonuje najczęściej w starszym budownictwie) lub zewnątrz, ukrywając rury nawiewu w grubej izolacji zewnętrznej budynku (często stosowane w nowym budownictwie).

Zwykły otwór w ścianie też jest skutecznym sposobem dostarczania tlenu do procesu spalania, ale bardziej wychładza kotłownię. Drugim ważnym elementem kotłowni jest kanał wentylacyjny (wyciągowy) - zwykle usytuowany przy kanale spalinowym. Jest to kratka "wyciągająca" z kotłowni zadymione powietrze .
Komin i regulacja ciągu:

Przyjęło się, że dobry komin to taki, który ma duży ciąg. Często buduje się kominy "na zapas" zwiększając ich średnicę do tego stopnia, że dla kotłów peletowych może zajść konieczność ograniczenia tego ciągu. Kotły peletowe to urządzenia, które nie wymagają dużych podciśnień. Dawka paliwa, która znajduje się na palniku to niewielka ilość granulatu, która nie wymaga zbyt dużego ciągu. Kotły na pelety należy przyłączać do komina z zastosowaniem regulatora ciągu, wyposażonego w funkcję rozprężeniową. Regulator jest ruchomą "klapką" przepuszczającą nadmiarowy ciąg kominowy poza kotłem, pozostawiając w kotle stały przepływ powietrza wynikający z pracy dmuchawy palnika. Regulator ciągu stabilizuje pracę palnika. Brak regulatora ciągu i wynikający z tego nadmiarowy ciąg kominowy może zmniejszyć sprawność kotła. Nadmierny ciąg "wyrywa" z kotła energię cieplną i "porywa" ją do komina zamiast pozostawić w kotle aby odebrał ją wymiennik kotła. Dzięki regulatorowi na palniku nie powstają zbyt wysokie temperatury wynikające z nadwyżki tlenu, a to oznacza, że regulator wpływa pozytywnie na zwiększenie żywotności elementów palnika. Jeśli kocioł wyposażony jest w jakiś system kontroli spalania np czujnik płomienia, temperaturowa sonda spalin lub sonda lambda, regulator ciągu jest absolutnie obowiązkowy. Wyjątkiem są bardzo małe kominy, o małym ciągu oraz kominy usytuowane w specyficznych warunkach np w głębi lasu, gdzie dom otaczają wysokie drzewa itp.
Kotły na pelety nie wytwarzają smogu.

Pellet w przeciwieństwie do węgla, oleju opałowego czy gazu jest paliwem odnawialnym. To oznacza, że teraz, gdy spalamy pelety, w tym samym czasie odrastają nowe drzewa, z których będzie można zrobić kolejne pelety. Kocioł spalając pelet, wytwarza dwutlenek węgla, który praktycznie od razu pochłaniają nowo odrastające drzewa. Proces ten jest na tyle szybki, że nasze pokolenie spalające pelet będzie świadkiem odrastających drzew, z których powstanie pelet dla kolejnego pokolenia. Taki cykl nie jest możliwy dla węgla, prądu (wytwarzanego w elektrowni na węgiel), oleju opałowego ani gazu. Na dodatek nasi serwisanci, dzięki starannej regulacji procesu spalania, za pomocą specjalnych analizatorów spalin, dbają o ekonomię spalania. Spalanie pelletów, w prawidłowo wyregulowanym kotle, nie generuje szkodliwego smogu. Kotły, które oferujemy, posiadają odpowiednie certyfikaty, wystawiane przez specjalistyczne, akredytowane laboratoria, gdzie precyzyjnie bada się emisyjność spalania. Takie badania wykluczają urządzenia, które mogłyby generować szkodliwy smog.
Dym z komina - czy go widać?

Pellety z trociny drewnianej spalają się w sposób bardzo czysty. W trakcie ustabilizowanej pracy kotła dym z komina jest praktycznie niewidoczny dla oka ludzkiego. Gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 0 stopni Celsjusza widoczna jest jedynie para wodna - biały, czysty dymek. Czyste spalanie wynika z tego, że w procesie spalania następuje zgazowanie pelletu, a więc spalany jest gaz. Jest to tak zwany gaz drzewny.
Jedynym momentem kiedy pojawia się dym z komina jest faza zapłonu palnika. Wówczas przez okres 1-5 minut widoczny jest biały lub jasno szary dym. 
Komin w nowych domach - na co uważać?

Budujesz nowy komin - ceramiczny? Dopilnuj aby trójnik, służący do przyłączenia kotła, nie został przymurowany lub zatynkowany. Wkład ceramiczny, na całej swojej długości powinien mieć możliwość rozszerzania się. Na skutek nagrzania "komin pracuje". Przybetonowanie wkładu na wysokości trójnika lub w jakimkolwiek innym miejscu grozi jego pęknięciem. Pozostaw 1 cm luzu pomiędzy ceramiką trójnika, a tynkiem w kotłowni - zakryjemy ją estetyczną rozetką. Dopilnuj aby kafelkarz nie przykleił do trójnika kafelek. One również uniemożliwią rozszerzanie się ceramiki i mogą doprowadzić do pęknięcia trójnika. 
Jeśli widoczne jest pęknięcie komina, wezwij jak najszybciej serwis naprawy kominów.
Kondensat w kominie - mokry komin. O co chodzi?

Wysoko sprawne kotły cechują się tym, że temperatury spalin wychodzące z kotła mają niską wartość. Wraz z wlotem do komina, z każdym następnym metrem kanału dymowego spaliny coraz bardziej się wychładzają. Gdy komin nie ma izolacji, dym wychładza się tak bardzo, że dochodzi do wytrącenia się skroplin tzw kondensatu. Skropliny cieknące po cegłach komina z czasem nasączają komin do tego stopnia, że kondensat przenika przez ścianę i objawia się dużą mokrą i śmierdzącą plamą w którymś pokoju. Wysuszenie takiej plamy trwa wiele miesięcy, a zapach nie pozwala na stałe przebywać w takim pomieszczeniu. Dlatego w ceglanych kanałach dymowych zalecane jest montowanie metalowych wkładów kwasoodpornych. Wytrącenie się kondensatu jest prawie pewne gdy komin jest wbudowany w boczną ścianę budynku i narażony jest na niskie temperatury zewnętrzne na całej swojej długości. Wytrącanie się kondensatu jest mniej prawdopodobne jeśli kanał dymowy na całej swojej długości znajduje się wewnątrz budynku pomiędzy zamieszkałymi (ciepłymi) pomieszczeniami i wystaje bardzo niewiele poza budynek. W domach ze skośnym dachem część komina znajduje się pomiędzy pomieszczeniami, a część przechodzi przez zimny strych i następnie wychodzi na zewnątrz poza dach. W takim przypadku warto zaizolować odcinek komina, który przechodzi przez zimny strych specjalną wełną izolacyjną. Najlepiej skonsultować to zagadnienie z kominiarzem lub specjalistą z firmy zajmującej się budową i montażem kominów. Zwykłe kotły na węgiel (zasypywane ręcznie) cechuje wysoka temperatura spalin co powoduje wygrzewanie komina i jego wysuszanie dlatego nie występuje w nich kondensat. W zwykłych kotłach węglowych część energii tracimy na wygrzewanie i osuszanie komina.
Jak przygotować kotłownię pod kocioł na pelety?

Będziesz budował dom? A może masz już fundamenty i za chwilę będziesz stawiał ściany, kominy itd. Zastanawiasz się co zrobić aby dobrze przygotować kotłownię pod kocioł na pelety? Kilka rad:

1. Zastanów się wcześniej nad wyborem kotła. Każdy kocioł ma inne wymiary - są mniejsze, są większe. Warto narysować sobie usytuowanie urządzeń w kotłowni. Pamiętaj, że oprócz kotła musi się zmieścić też zbiornik na pelety, musi pozostać przestrzeń serwisowa wokół kotła (na wypadek wymiany zużytych części), miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (zazwyczaj stojący), być może miejsce na licznik wody i stację uzdatniania wody. Idealnie byłoby gdyby pozostało też trochę miejsca na mały zapas peletu.

2. Drzwi do kotłowni powinny umożliwiać wprowadzenie kotła. Najlepiej stosować drzwi o szerokości 90-100cm.
3. Budując ściany warto przewidzieć otwór na nawiew tzw. "zetkę". Warto pamiętać aby "zetka" nie kolidowała z licznikiem. Zimne powietrze z zewnątrz mogłoby zagrażać zamarznięciu licznika - szczególnie na etapie budowy domu, kiedy ogrzewanie jeszcze nie funkcjonuje.

4. Wybuduj komin o odpowiedniej średnicy - nie stosuj zbyt dużej średnicy. Zastanów się nad wysokością otworu do przyłączenia kotła - sprawdź w opisie kotła/instrukcji. Pamiętaj, że każdy komin ma wyczystkę, do której należy przewidzieć dostęp (czyszczenie 1 raz w roku).

5. Skonsultuj wysokość komina z kominiarzem. Jeśli komin jest niższy niż kalenica, ciąg w pewnych warunkach pogodowych może być niewłaściwy. Być może na etapie budowy warto komin odpowiednio wydłużyć lub skrócić. Kominiarz podpowie jak wykonać dostęp do komina w celu jego wyczyszczenia.

6. Uwzględnij montaż regulatora ciągu. Zaplanuj odpowiednio przyłącz kominowy.

7. Każda kotłownia zawiera elementy automatyki - pompy, siłowniki, zawory, sterowniki, rozdzielacze - które również muszą znaleźć swoje miejsce. Instalator, który wszystko będzie montował, do każdego elementu będzie musiał mieć dostęp, aby go zamontować, wyregulować itp. Im więcej miejsca w kotłowni tym lepiej.

8. W pobliżu kotła doprowadź zasilanie 230V - 3 gniazdka (1 gniazdko na kocioł, 2 gniazdko na zasilanie automatyki, 3 gniazdko dla serwisanta do podłączenia przyrządów pomiarowych np analizatora spalin.

9. Przed tynkowaniem warto przewidzieć położenie odpowiednich kabli. Jeśli planujesz regulację pogodową, wyprowadź kabel (2x0,75mm) od miejsca, w którym będzie stał kocioł do miejsca na północnej ścianie (elewacji) budynku na wysokości około 2m od ziemi. Pamiętaj - kotłownia to jest "techniczne miejsce" Twojego domu wymagające odpowiednio dużo miejsca i łatwego dostępu.
Regulator pokojowy z programem tygodniowym

Jednym z doskonałych sposobów na oszczędzanie paliwa jest montaż regulatora pokojowego umożliwiającego programowanie różnych temperatur osobno na każdy dzień tygodnia. Szczególnie istotne jest obniżenie temperatury w porze, w której nie ma nas w domu lub w nocy, gdy śpimy. W ten sposób łączymy komfort z oszczędnością. Regulatory pokojowe współpracują z regulatorami pogodowymi dokonując korekty lub obniżenia temperatury wynikającej z temperatury zewnętrznej. Doskonale nadają się do sterowania grzejnikami, mniej do podłogówki.
Wielu naszych klientów, wraz z przejściem z grzania elektrycznego c.w.u na peletowe i drastycznym obniżeniem rachunków za energię elektryczną, odwiedzani są przez przedstawicieli Zakładów Energetycznych poszukujących przyczyn obniżenia zużycia energii.
Tryb lato - grzanie latem ciepłej wody użytkowej peletami

Każdy dobry kocioł na pelety wyposażony jest w sterowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Specjalny czujnik na bieżąco mierzy temperaturę c.w.u. po to, aby w przypadku braku ciepła uruchomić specjalną pompę tzw "pompę ładującą". Dzięki wężownicy znajdującej się w zbiorniku c.w.u. następuje wymiana ciepła - nagrzewanie wody c.w.u. od wody kotłowej. Kotły pracujące całorocznie, a więc kotły, które zimą grzeją dom i c.w.u, a latem grzeją tylko c.w.u utrzymują się w lepszej formie niż kotły, które są latem wyłączane. Kocioł wyłączony z ruchu jest narażony na proces korozji, z kolei kotły pracujące całorocznie są suche, sprawne, nie rdzewieją i w każdej chwili gotowe do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Grzanie ciepłej wody użytkowej peletami jest znacznie tańsze niż ogrzewanie wody grzałką elektryczną. Wielu naszych klientów, wraz z przejściem z grzania elektrycznego c.w.u na peletowe i drastycznym obniżeniem rachunków za energię elektryczną, odwiedzani są przez przedstawicieli Zakładów Energetycznych poszukujących przyczyn obniżenia zużycia energii.
Tryb lato - ciepła woda do basenu ogrodowego

Opisaną wyżej funkcjonalność można doskonale wykorzystywać latem, w wakacje, w upalne dni, kiedy rozkładamy basen ogrodowy. Zamiast zalewać go zimną wodą i później czekać kilka dni na jej podgrzanie od promieni słonecznych, można już pierwszego dnia cieszyć się basenem wlewając do niego ciepłą wodę podgrzewaną przez kocioł na pelety.
Dzięki niskiej cenie paliwa koszt takiego podgrzewania jest znikomy, a radość z basenu ogromna. Każdy rodzic pragnie aby jego dzieci kąpały się w świeżej i ciepłej wodzie.
Stojąca wiele dni woda wymaga ochrony bakteriobójczej, walki z glonami itp. Dzięki ciepłej i świeżej wodzie kąpiel jest znacznie przyjemniejsza. Z technicznego punktu widzenia trzeba jedynie wyprowadzić na zewnątrz budynku kran z zimną i ciepłą wodą użytkową.
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - pompa cyrkulacyjna

Dla poprawy komfortu związanego z natychmiastowym dostępem do ciepłej wody użytkowej montuje się tzw pomy cyrkulacyjne. Dzięki nim, przychodząc do łazienki i odkręcając baterię z ciepłą wodą, nie musimy czekać aż wyleci cała zimna woda, która znajduje się w rurach na odcinku pomiędzy zbiornikiem ciepłej wody użytkowej, a łazienką. Dzięki pompce cyrkulacyjnej natychmiast poczujemy ciepłą wodę, nie zmarnujemy też, w oczekiwaniu na ciepłą wodę tej zimnej wody, która była w rurach. Natomiast wiąże się to z wychładzaniem zbiornika ciepłej wody użytkowej. Kocioł będzie dodatkowo dogrzewał zbiornik ciepłej wody użytkowej co wiąże się z większym zużyciem peletu. Za komfort trzeba płacić. Zużycie paliwa związanego z podgrzewaniem ciepłej wody może wzrosnąć nawet 2 razy. Na przykład jeśli w domku jednorodzinnym, latem spalano 1 worek peletu/tydzień (15kg) to po włączeniu na stałe pompy cyrkulacyjnej zużycie może wzrosnąć nawet do 2 worków/tydzień. Wszystko zależy od długości rur obwodu cyrkulacji i od ich zaizolowania. Aby zredukować koszty peletu warto zamontować prosty Timer czasowy, który włączy pompę cyrkulacyjną np rano tylko na 15minut, na chwilę przed naszym wstaniem z łóżka oraz tylko wieczorem przed wizytą w łazience. Niektóre kotły c.o. mają wbudowane sterowniki czasowo-temperaturowe do optymalizacji sterowania pompami cyrkulacyjnymi. W małych domach, gdzie kotłownia znajduje się blisko pomieszczeń w których czerpiemy ciepłą wodę (łazienki, kuchnia itp) nie ma sensu montować pompy i całego obwodu cyrkulacyjnego. Obwody cyrkulacji ciepłej wody użytkowej stosuje się głównie w domach gdzie kotłownie i zbiorniki ciepłej wody użytkowej są bardzo oddalone, budowane w przybudówkach, w rozległych domach, w domach z kotłowniami w zewnętrznych budynkach gospodarczych, w hotelach, szpitalach itp
Pierwsze uruchomienie kotłowni - rozruch.

Pierwsze uruchomienie to nie tylko "pstryknięcie włącznika" i podbicie gwarancji. Należy wziąć pod uwagę, że po przyłączeniu hydraulicznym i spalinowym kotła pozostaje kwestia sterowania całą kotłownią (t.j. współpraca kotła z urządzeniami podającymi paliwo, odpowiednia konfiguracja palnika, grzanie ciepłej wody, grzanie poszczególnych obwodów ogrzewania podłogowego, grzejników i innych). Wszystkie pompy, regulatory, podajniki i czujniki muszą zostać odpowiednio podłączone do sterownika (czasem do kilku sterowników). Powinien to robić serwisant kotła, który najlepiej zna sterownik i jego możliwości. Ten sam serwisant odpowiednio zaprogramuje sterownik, sprawdzi bezpieczeństwo ciśnieniowe kotłowni, sprawdzi nawiew kotłowni i dopiero po tych czynnościach przystąpi do uruchomienia urządzeń kotłowni. Uruchomienie kotła wiąże się z nastawą bezpiecznych i jednocześnie optymalnych parametrów spalania. Uruchomienie to rozgrzanie kotła i sprawdzenie funkcjonowania wszystkich elementów kontrolowanych przez kocioł, wstępne wygrzewanie budynku itp. Proces ten trwa zazwyczaj od 4-12 godzin i kończy się analizą spalin za pomocą specjalnego analizatora oraz szkoleniem użytkownika z funkcjonowania wszystkich elementów kotłowni. Jest to jednocześnie moment autoryzowanego aktywowania gwarancji, dlatego ważne jest aby robił to serwisant mający odpowiednią wiedzę i uprawnienia. W naszej firmie uruchomienie kotła łączy się z zapewnieniem serwisu dla użytkownika kotła. Pozostajemy z klientem w ścisłym kontakcie przez cały rok. Wykonujemy przeglądy roczne, usuwamy awarie. Każdy z naszych serwisantów przechodzi liczne szkolenia zarówno krajowe jak i zagraniczne. Autoryzowany rozruch kotła jest płatny. Opłata obejmuje odpowiedzialność prawną związaną z rozruchem, koszty samego wykonania rozruchu, szkolenie użytkownika, analizę spalin, zapewnienie telefonicznego wsparcia serwisowego i koszty dojazdu.

Kontakt do serwisu

Zgłoś kocioł do uruchomienia

W którym momencie budowy domu zamontować kocioł c.o. ?

Kocioł c.o. należy traktować prawie jak mebel. Im później zostanie zamontowany tym lepiej. Najpierw należy wykończyć kotłownię: położyć kafelki, założyć i uruchomić gniazdka elektryczne, zamontować drzwi, przygotować nawiew i wentylację, a dopiero później montować kocioł. Wiele osób zmienia tą kolejność co wpływa negatywnie na pracę i żywotność kotła:
-gdy nie ma przygotowanego zasilania, kocioł podłącza się na przedłużaczach (nawet kilku, spiętych razem), co obniża napięcie, obniża moc dmuchaw, obniża skuteczność pracy zapalarki, a nawet zagraża bezpieczeństwu ludzi jeśli nie ma przewodu uziemiającego.
-gdy tynki lub kafelki kładzione są po montażu kotła pył powoduje niszczenie łożysk silników, skraca żywotność zapalarki, niszczy styki urządzeń elektrycznych, zagraża elektronice, zniszczy (porysuje) obudowę itp
- gdy nie ma drzwi do kotłowni prace w sąsiednich pomieszczeniach generujące pyły negatywnie wpływają na prace kotła, który wciąga jak odkurzacz powietrze niezbędne do spalania.
- brak zamontowanych drzwiczek wyczystki komina zagraża poprawnemu odprowadzeniu spalin
Czy decydując się na podłogówkę w całym domu, spalanie będzie mniejsze niż przy ogrzewaniu grzejnikami?

Nie. Ogrzewanie podłogowe bazuje na niskich temperaturach, ale to nie znaczy, że podłogówka wymaga mniejszej ilości energii. Grzejniki potrzebują wyższą temperaturę wody, ale to dlatego, że powierzchnia wymiany ciepła jest mniejsza i aby osiągnąć tą samą moc (ten sam efekt cieplny) potrzebna jest woda o wyższej temperaturze. Ogrzewanie podłogowe to tak jakby ogromny grzejnik, o dużej mocy, umieszczony poziomo, w podłodze. Skoro ma dużą moc to aby uzyskać tą samą temperaturę w pokojach wystarczy niższa temperatura. Każdy dom potrzebuje do ogrzania pewnej ilość energii. Nie jest istotne jak ta energia zostanie wydzielona - czy przez grzejniki, czy podłogówkę. Są oczywiście inne aspekty związane z rozpływem ciepła, z jego odczuciem itd., ale energetycznie będzie to zawsze ta sama ilość energii. Na przykład, jeśli dom ogrzewany podłogówką wymaga 4 ton peletu, to ten sam dom ogrzewany grzejnikami również będzie potrzebował 4 tony peletu. Znacząco zmienia się natomiast sama regulacja, a właściwie szybkość reakcji i zmian temperatury w pokojach. Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużą bezwładność, co wynika z dużej masy wylewki podłogowej. Wszelkie zmiany temperatury w pokoju wymagają dłuższego czasu - na poziomie kilku godzin. Z kolei grzejniki szybko się nagrzewają i schładzają, więc wszelka zmiana temperatury w pokojach odbywa się bardzo szybko.
Wygrzewanie i wysuszanie posadzki - ogrzewanie podłogowe.  O co chodzi?
Pierwsze uruchomienie kotła w nowym domu, w którym wybudowano ogrzewanie podłogowe wiąże się często z wysuszaniem i wygrzewaniem wylewki. Wylewka w zależności od rodzaju zastosowanego materiału powinna być odpowiednio wysuszona, a następnie wygrzana. Aby ten proces przebiegał optymalnie powinien być wykonany według protokołu podanego przez wykonawcę posadzki. Zażądaj takiego protokołu, z którego będzie wynikał sposób wysuszania i wygrzewania posadzki - pokaż go nam podczas pierwszego uruchomienia kotła. Pokażemy Ci jak ustawiać poszczególne temperatury. Wytłumaczymy Ci różnice pomiędzy wysuszaniem, a wygrzewaniem betonu.
Jaką wartość temperatury ustawić w pokojach?

Temperatura, w której czujemy się dobrze zależy od wieku, płci, sposobu ubierania się, ale też od izolacji budynku i tego co robimy w danych pomieszczeniach. Budynki o złej izolacji, stwarzają wewnątrz pomieszczeń uczucie zimnych ścian. Powoduje to potrzebę podniesienia temperatury w pokojach. Typowe temperatury:
- 22ºC-23ºC oglądanie telewizji, czytanie książki, praca przy komputerze, prace biurowe, praca siedząca
- 19ºC-21ºC siedząca lekka praca, zabawa z dziećmi w ruchu, sprzątanie domu
- 18ºC-20ºC stojąca praca lekka
- 14ºC-17ºC ciężka praca fizyczna, robotnicy na placach budów, prace remontowe, firmy, hale
Cena kotła.

Zanim zdecydujesz o wyborze najtańszej oferty zastanów się czy kryterium cenowe to najlepszy sposób na wybór Twojego ogrzewania. Zanim kupisz kocioł przez internet upewnij się, że będzie nowy i kompletny, dowiedz się czy instalator będzie chciał go zamontować, kto go uruchomi i kto będzie go serwisował? Zastanów się kto przyjedzie ( i za ile?) usunąć usterkę jeśli kocioł nie będzie działał? Gdzie zadzwonisz aby zapytać jak go obsługiwać?

Pilnujemy jakości!

Oferujemy profesjonalny pomiar wilgotności pelletu wykonany laboratoryjnym przyrządem pomiarowym...więcej.
Czy w kotłowni można zrobić pralnię i suszyć pranie?

  • Tak - jeśli kotłownia jest odpowiednio duża, a kocioł jest kotłem samoczyszczącym się, czyli takim, w którym brud nie wydostaje się do kotłowni. Idealny jest kocioł z zewnętrznym popielnikiem (walizką na popiół z automatycznym wybieraniem popiołu). W kotłach samoczyszczących się cały proces czyszczenia odbywa się przy zamkniętym kotle - pyły nie wydostają się na zewnątrz.
  • Nie - jeśli kocioł trzeba czyścić ręcznie. Wówczas trzeba go otworzyć i szczotką lub skrobakiem usunąć popioły. Towarzyszy temu unoszący się drobny pyłek zależny od sposobu czyszczenia i konstrukcji kotła. Generalnie kotłownia na pellety jest bardzo dobrym miejscem na suszenie prania ze względu na bardzo dobre wentylowanie pomieszczenia, stałą temperaturę oraz czyste paliwo.
Czy opłaca się palić peletem gorszej jakości?

Pellet gorszej jakości jest tani bo zazwyczaj jest zrobiony z gorszego surowca, trociny do produkcji tego peletu są bardziej zanieczyszczone. Gorszy pellet po spaleniu pozostawia większą ilość szlaki. Twarda szlaka zatyka otwory napowietrzające komorę spalania, doprowadza do przegrzania elementów palnika i generuje awarie. W efekcie, niektóre elementy palnika trzeba odpowiednio częściej wymieniać. W ekstremalnych przypadkach, gdy w pelecie oprócz trocin drewnianych, znajdują się również domieszki innych tworzyw, wówczas żrące działanie spalin może doprowadzić do gwałtownej, zaskakującej korozji wymiennika kotła. Pellet bardzo dobrej jakości jest droższy bo m.in. zrobiony jest z czystej trociny, bez zanieczyszczeń typu kora, farby, kleje itd. Po spaleniu droższego peletu na palniku zostają śladowe ilości popiołu, kocioł pracuje bardziej stabilnie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Zazwyczaj te pieniądze, które zaoszczędzimy na spalaniu peletu gorszej jakości wydamy na serwis i na usuwanie awarii. Warto się zastanowić czy lepiej palić trochę droższym peletem i mieć spokój i bezawaryjne ogrzewanie czy palić tanim peletem gorszej jakości, który wygeneruje kosztowną awarię.
Ogrzewanie na pellety, a pompa ciepła.

Jeśli zdecydowałeś się na ogrzewanie Twojego domu pompę ciepła, ale masz obawy czy takie rozwiązanie zda egzamin w zimie przy ujemnych temperaturach to zadbaj o rozwiązanie alternatywne w postaci pieca na pellety. Piec na pellety, dzięki estetycznemu wykonaniu i zautomatyzowanemu działaniu doskonale pasuje do salonu. Będzie idealnym wsparciem dla pompy ciepła w mroźne dni, a Twoja rodzina nie będzie drżała z zimna i obaw o rachunki energii elektrycznej. Podobnie jak dla kominka tradycyjnego wymagany jest jedynie komin (kanał dymowy + wentylacyjny), nawiew świeżego powietrza i gniazdko elektryczne 230V.

Więcej o piecach na pellety.
Kaskada to doskonałe rozwiązanie dla szkół, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, kościołów itp
Kaskada kotłów -  idealne dopasowanie mocy

Dla dużych obiektów doskonałym rozwiązaniem jest kaskada kilku kotłów. Dzięki modulacji mocy każdego z kotłów, od 30% do 100%, połączenie kaskadowe zapewnia idealne dopasowanie mocy do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Np. moc 100kW można zrealizować poprzez połączenie dwóch kotłów 40kW i 60kW. Każdy z nich może zmieniać swoją moc, odpowiednio od 12kW do 40kW i 18kW-60kW co pozwala łącznie osiągać płynną moc od 12kW-100kW. Takie rozwiązanie pozwala na wyłączanie jednego z kotłów w okresie jesiennym i wiosennym i załączanie obu na raz w przypadku siarczystych mrozów. W okresie letnim tylko jeden z kotłów pracuje aby ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Kotły mogą pracować zamiennie. Są też gwarancją ciągłości dostarczania ciepła w przypadku awarii jednego z kotłów.
Czy stosować bufor do kotła na pellety?

Sugerujemy stosować bufor tylko wtedy
  • gdy oprócz kotła na pelety są inne, trudno wyłączalne, źródła energii takie jak dodatkowy kocioł na węgiel, solary, kominek z płaszczem wodnym czy grzałka z fotowoltaiki. Takich źródeł ciepła nie można zatrzymać, całą wytworzoną energie trzeba efektywnie odebrać i zakumulować,
  • gdy kocioł musi być przewymiarowany. Na przykład nowy dom o bardzo małej powierzchni, poniżej 80m2, do którego trudno jest dobrać tak mały kocioł. Wówczas bufor przyjmuje nadmiary energii,
  • gdy występuje chwilowe, wysokie zapotrzebowanie energetyczne (pick energetyczny), np. wieczorne zapotrzebowanie na dużą ilość ciepłej wody np. w hotelach lub inne które występuje tylko przez krótki czas w ciągu doby. Wtedy bufor dostarcza chwilowo brakującą energię,
  • gdy kotły pracują w kaskadzie 
Dobre kotły na pelety mają płynną modulację od 30% do 100% mocy znamionowej oraz szybko wyłączalne palniki z automatycznym zapłonem. Takie kotły, jeśli są dobrze dobrane do budynku, nie wymagają akumulacji ciepła. Bufor jest wówczas niepotrzebną inwestycją.
Oprócz kotła na pellet masz jeszcze kominek czy zwykły kocioł na drewno/węgiel? W jaki sposób je używać?

Planujesz dogrzewać pomieszczenia innym urządzeniem grzewczym na paliwo stałe? Rób to wtedy gdy na dworze jest bardzo zimno, a nie wtedy gdy jest ciepło. Kiedy uruchamiasz kominek gdy jest bardzo zimno (np -10ºC), wówczas pracuje on z większą mocą, uzyskuje większą sprawność, nie przegrzewa pomieszczeń i emituje mniejsze ilości dymu. Gdy jest ciepło na dworze (np +10ºC) tzw 'sporadyczne przepalanie' w kominku zakapca szybę, zasmala komin, generuje duże ilości dymu (smog) i przegrzewa pomieszczenia. W ciepłe dni lepiej aby pracował tylko kocioł na pelety, który wtedy spala bardzo mało paliwa i robi to bardzo efektywnie. Gdy jest zimno kocioł na pellety spala więcej peletu więc wsparcie ze strony kominka/kotła na drewno jest bardziej odczuwalne i znaczące.
W ciepłe dni lepiej aby pracował tylko kocioł na pelety, który wtedy spala bardzo mało paliwa i robi to bardzo efektywnie.
Jak zbudować własny zbiornik na pellet?

Lubisz budować, majsterkować? Masz narzędzia i nie możesz się doczekać, żeby samemu zrobić zbiornik? Podajemy istotne zasady budowy:
1. Zbiornik trzeba będzie regularnie napełniać, dlatego powinien być ergonomiczny, łatwo dostępny, wygodny w załadunku. Zadbaj o dobry dostęp do zbiornika. Pellet zostanie przywieziony samochodem na Twoją posesję, i co potem? Jaką drogę będzie trzeba pokonać, aby zanieść woreczki z pelletem do miejsca, w którym będzie zbiornik? Czy można ją skrócić? Czy musisz znosić woreczki do piwnicy po schodach? A może łatwiej podawać worki przez okienko? A może zbiornik znajduje się w piwnicy, pod garażem i możliwy jest zrzut pelletu przez otwór w stropie? Przemyśl miejsce budowy zbiornika na pellet.
2. Z wygodą wiąże się wysokość zbiornika. Z wyjątkiem zasypu z góry, przez strop, zbiornik nie może być zbyt wysoki. Podniesienie worka z pelletem to jest wysiłek, który powtarzany wielokrotnie, może być męczący. Najmniej wysiłku potrzeba do załadowania zbiornika o wysokości 120-130cm od posadzki. Ta wysokość nie wymaga dużo pracy przy załadunku. Zbudowanie zbyt wysokiego zbiornika spowoduje, że z powodu zmęczenia, nie będziesz napełniać go do pełna.
3. Zbuduj zbiornik, po montażu kotła. Podajnik ślimakowy musi być w odpowiedniej pozycji w stosunku do palnika kotła. Nadmierne przesunięcie podajnika w lewo, w prawo, czy w dół, może spowodować brak możliwości połączenia podajnika z palnikiem rurą karbowaną p-poż.. Bywa też, że to połączenie jest możliwe, ale kąt padania jest tak mały, że pellet blokuje się w rurze i nie spada swobodnie do palnika. Budowanie zbiornika po montażu kotła pozwala na odpowiednią przymiarkę podajnika. Prowizoryczne zamontowanie podajnika w "przestrzeni kotłowni" obrazuje jak ma być zbudowany zbiornik na pellety.
4. Koniec podajnika ślimakowego, przez który pobierany jest pellet ze zbiornika, powinien być zamontowany w najniższym punkcie zbiornika, tak aby cały pellet był pobierany przez podajnik. Zwykłe włożenie podajnika do zbiornika powoduje, że znaczna część pelletu nigdy nie zostanie pobrana przez podajnik. Będzie zalegać w zbiorniku.
5. Ścianki dna zbiornika muszą mieć odpowiednie nachylenie, które zapewni opadanie pelletu na dno zbiornika. To nachylenie wynosi minimum 45º. Jeżeli kąt będzie mniejszy pellety nie zsuną się w dół. Będą zalegały w zbiorniku.
6. Jeśli chcesz budować z zbiornik z płyt drewnianych zastosuj płyty MFP a nie OSB. Płyty MFP są bardziej gładkie i odporne na wilgoć. Są wygodne w użytkowaniu i montażu.
7. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie. Zbiornik z dużą ilością pelletu to duża waga, która może stanowić zagrożenie. Zbyt słaba i źle zrobiona konstrukcja może się rozpaść a zgromadzony w niej pellet lub elementy zbiornika mogą kogoś przygnieść.
Napełniony zbiornik, będzie miał dużą wagę. Nie może się przewrócić ani rozpaść. Być może w pobliżu tego zbiornika będą przebywały dzieci lub osoby starsze. Zbuduj solidny, mocny i bezpieczny zbiornik. Dobierz odpowiednią długość śrub montażowych, odpowiednią grubość płyt, zastosuj legary podpierające, wzmacniające, przeszlifuj krawędzie. Stwórz stabilną i wytrzymałą konstrukcję.
Grubość stali wymiennika. Czy grubsza stal jest lepsza?

W dawnych czasach, kotły centralnego ogrzewania domków jednorodzinnych, podłączano do instalacji grubymi rurami, o dużym zładzie wody. Nie stosowano żadnej automatyki ochronnej podnoszącej temperaturę "powrotu", palono węglem o dużej zawartości siarki i nie używano kotłów latem do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wówczas na powierzchniach wymiennika skraplała się woda co prowadziło do korozji metalu. Uważano, że kotły ciężkie, produkowane z grubej stali, są lepsze, bo dłużej wytrzymają trudne warunki pracy. Takie rozwiązania miały swoje wady - grube ścianki kotła, nie zawsze też odpowiednio wyczyszczone, zapewniały słaby odbiór ciepła i co za tym idzie generowały bardzo duże straty paliwa. Sprawność takich rozwiązań była bardzo mała. Dzisiaj już wiemy, co jest powodem korozji . Dzisiaj chcemy aby kotły były bardziej oszczędne i efektywne. Aby wyeliminować efekt korozji kotła wystarczy: - zabezpieczyć hydraulicznie "ciepły powrót" kotła - używać kocioł całorocznie, również latem do grzania ciepłej wody użytkowej, aby kocioł zawsze był wygrzany i suchy. - stosować pellet z czystego drewna, a nie pellet z przerobionych odpadów meblowych czy paneli podłogowych (drewna po obróbce chemicznej).
Wybierając kocioł na pellety, nie trzeba już szukać kotłów z grubej i ciężkiej stali. Nowy, wysokosprawny kocioł wystarczy odpowiednio podłączyć i eksploatować.

Potrzebujesz pomocy?

Masz już kocioł na pelety? Masz z nim problemy? Skorzystaj z naszego e-serwisu Doktor Pellet

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem