Jaki kocioł wybrać? 

Kupując kocioł c.o. przeanalizuj możliwości kotła. Zwracaj uwagę na następujące rzeczy:

Pytaj o automatyczne czyszczenie wymiennika - nie będzie trzeba czyścić kotła ręcznie, będzie miał stale wysoką sprawność, niższe koszty ogrzewania a w kotłowni będzie bardziej czysto.
Wybierz kocioł z automatycznym czyszczeniem palnika lub z jakimś systemem wspomagania czyszczenia palnika.
Kocioł na pellety musi mieć obowiązkowo automatyczną zapalarkę 
Kocioł na pellety powinien mieć palnik, który nie tylko będzie miał wysoką sprawnośc  dla 100% mocy (max), ale również dla 30% mocy (min)
Idealny kocioł powinien mieć jakiś system kontroli spalania, dzięki czemu sam będzie się doregulowywał gdy parametry spalania ulegną zmianie.
Zbiornik na pellety powinien mieć optymalną wielkość i pojemność. Za duży zbiornik będzie niewygodny w załadunku, przez co nigdy nie będzie zapełniany do końca i będzie zajmował  zbyt dużo miejsca.
Upewnij się,  że sprzedawca zapewni Ci odpowiedni serwis kotła. Jeśli blisko Ciebie nie ma serwisu to będą kłopoty i duże koszty gdy kocioł ulegnie awarii, a jeśli sprzedawca nie wykona Ci przeglądów rocznych jest prawie pewne, że będą awarie. 
Jaki kocioł wybrać aby zużycie peletu było jak najmniejsze?

Zużycie peletu w bardzo dużym stopniu zależy od rzeczywistej sprawności kotła.
I nie chodzi tu o to co napisano na ulotce ale o to co jest w rzeczywistości dzień po dniu.
Sprawność zależy m.in. od stopnia zabrudzenia kotła.

Każdy kolejny 1 mm osadu na powierzchni wewnętrznej wymiennika kotła pogarsza sprawność powodując, że rośnie strata kominowa.
Innymi słowy ciepło (pieniądze) nie odebrane przez kocioł wylatują przez komin w postaci zbyt wysokiej temperatury spalin.
Dlatego, jeśli oczekujemy niskiego zużycia peletu, powinniśmy myśleć o kotle, który posiada mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika. Zapewni to, przez cały okres grzewczy,  stałą,  wysoką efektywność.
W przypadku kotłów czyszczonych ręcznie zużycie zależy od systematyczności i dokładności użytkownika.

Kotły z mechanizmem automatycznego czyszczenia wymiennika i palnika spalają mniej paliwa niż kotły wymagające czyszczenia ręcznego. Różnice są znaczące.
Mechanizmy czyszczące uruchamiają się w zależności od ilości spalonego paliwa. Uruchamiają się nawet kilka razy dziennie, czego nie robi ręcznie żaden użytkownik zwykłego kotła.

Większość kotłów na ekogroszek nie ma tych mechanizmów i dlatego mimo, że wartość opałowa ekogroszku jest większa (a w każdym razie powinna być większa) to zużycie jest podobne. Tym bardziej, że zabrudzenie kotła węglowego następuje znacznie szybciej.
Czy kocioł samoczyszczący jest dla Ciebie?


Kup kocioł samoczyszczący

jeśli

- chcesz mieć czysto w kotłowni
- zależy Ci na najniższym, możliwym zużyciu pelletu
- nie masz czasu na czyszczenie ręczne
- wolisz trochę dopłacić i mieć wysoki komfort ogrzewania

Nie kupuj kotła samoczyszczącego

jeśli

- akceptujesz czyszczenie ręczne palnika i kotła co kilka dni
- możesz odseparować kotłownię od części mieszkalnej (np w piwnicy)
- nie przeszkadza Ci pył czy popiół
- zależy Ci na niskiej cenie kotła
Co jest jeszcze potrzebne oprócz kotła?

Ustalając budżet na kotłownię powinieneś również uwzględnić wydatki związane z automatyką kotłowni - czyli tymi elementami, kóre odpowiadają za regulację temperatury w pokojach i bezpieczeństwo kotła. Automatyka to urządzenia takie jak pompy, mieszacze, termostaty, zawory bezpieczeństwa itp. Decydują one o sposobie regulacji począwszy od zwykłych gałek termostatycznych aż po komfortowe, bezprzewodowe regulatory pokojowe.


Wybierz dobrą automatykę kotłowni

jeśli

- zależy Ci na niskich kosztach ogrzewania 
- chcesz mieć możliwość regulowania temperatury w pokojach
- zależy Ci na bezpieczeńswie i długiej żywotności kotła
- wolisz trochę dopłacić i mieć wysoki komfort ogrzewania

Nie inwestuj w automatykę kotłowni

jeśli

- już ją masz.
Który kocioł jest najmniej obsługowy?
Najbardziej zaawansowanym urządzeniem jest kocioł BioWin2 w wersji Exklusiv:

-posiada  mechanizm pneumatycznego podawania pelletu dzięki któremu możliwy jest załadunek paliwa nawet 1 raz na rok.
-posiada kompresję popiołu do walizki, który opróżnia się nawet 1 raz na rok.
-wymaga jedynie wizualnej kontroli palnika jeden raz na 2 miesiące  Aby kocioł pracował optymalnie niezbędny jest odpowiedni serwis!

Zakup kotła Zakup kotła to ważny moment. Rankingi kotłów nie są kluczem do sukcesu. Kocioł trzeba dopasować do Twoich potrzeb. O wyborze kotła decyduje ilość miejsca w kotłowni, możliwość wniesienia kotła do kotłowni, budowa komina, sposób regulacji ciepła, budowa zbiornika na pellety, powierzchnia użytkowa, izolacja budynku, usytuowanie w terenie itd...
Zapraszamy do naszego punktu - pokażemy i dopasujemy kocioł.
Zapraszamy również  instalatorów-hydraulików.
Pierwsze uruchomienie Kluczowym momentem jest rozruch kotłowni. Dlatego tak wiele czasu poświęcamy na tzw. pierwsze uruchomienie. Dobry start urządzeń grzewczych decyduje o bezpieczeństwie, bezawaryjności i niskich kosztach eksploatacji w przyszłości. Pierwsze uruchomienie jest też momentem aktywowania okresu gwarancyjnego dlatego ważne jest aby wykonał to autoryzowany serwis, uznawany przez producenta. Przy uruchomieniu serwis szkoli użytkownika z obsługi kotła. Przy zakupie kotła uzgodnij termin pierwszego uruchomienia.
Przeglądy roczne Zadbaj o coroczne przeglądy kotła. Po zakończeniu sezonu warto wezwać serwis aby dokonał kompleksowego czyszczenia poszczególnych jego elementów. Jest to okazja aby podregulować kocioł celem optymalizacji spalania i uniknąć niespodziewanych awarii.  Dzięki przeglądowi kocioł jest należycie przygotowany do kolejnego sezonu grzewczego. Jest to doskonała okazja aby wymienić się z serwisantem uwagami, spostrzeżeniami i dobrymi praktykami.
Wsparcie telefoniczne Dla naszych klientów zapewniamy wsparcie techniczne. Klient ma możliwość bezpłatnej konsultacji telefonicznej z naszym serwisem.
 


Nie masz wydzielonego miejsca na kotłownię?
Masz małą powierzchnię do ogrzania?

Wybierz piec kominkowy na pellety.
Spodoba Ci się szeroka gama kolorów i wzorów. Przyjedź do nas zobaczyć jak taki piec działa?
                                         
Dobór mocy:

Pamiętaj aby nie przewymiarować kotła!
Kocioł o zbyt dużej mocy jest droższy, pracuje na małej mocy co może zabrudzać wymiennik, nie wykorzystuje całego zakresu modulacji mocy, nie dopala się właściwie, ma mniejszą sprawność, zbyt często się wygasza i uruchamia.

Moc kotła
[kW]
Stare budownictwo
Słaba termoizolacja
[m2]
Nowebudownictwo
Dobra termoizolacja
[m2]
10 50 150
15 100 250
25 150 350
40 300 550
50 400 700
75 600 1000
100 800 1500Na co uważać?

Rady i dobre praktyki gratis  - więcej.