Jaki pellet kupować do ogrzewania domków jednorodzinnych?

Kupuj pellet o średnicy 6mm z czystej trociny  drewnianej!
Najlepszy pellet zapakowany jest w worki oznaczone certyfikatem "EN plus A1" lub "DIN plus" z podanym numerem certyfikatu.
 Pellet z certyfikatem jest gwarancją dobrego i wieloletniego działania kotła/pieca. 
Pellety z certyfikatami  "EN plus A1" lub "DIN plus" mają ściśle określone i powtarzalne parametry. W przypadku problemów  z niezgodnością parametrów, użytkownikowi przysługuje prawo do reklamacji paliwa. 


Istnieje również wielu małych producentów, którzy produkują pellet bez procesu certyfikacji, o bardzo dobrej jakości. Należy  wówczas jedynie uzyskać zapewnienie, że surowcem do produkcji takiego pelletu jest czysta trocina drewniana.
Zwykle taki pellet produkują zakłady przetwarzające lite, surowe drewno np tartaki, producenci schodów, okien, czy mebli ogrodowych z litego drewna. Pellet z czystego drewna ma piękny, naturalny zapach.

Jakiego pelletu NIE kupować?

Wiadomość
Absolutnie nie kupuj pelletu z przetworzonych mebli i płyt MDF!!!
Surowcem do takiego pelletu są płyty, blaty i plastikowe okleiny z dużą zawartością nienaturalnych związków, farb, klejów i lakierów.  
Duże ilości nienaturalnych dodatków wpływają bardzo negatywnie na skład chemiczny takiego pelletu. Tego typu pellety nie są z drewna, są jedynie drewno podobne, nie mają wiele wspólnego z pelletem z czystego drewna.
Są zwykle tańsze, ale niestety skutki palenia takimi substancjami generują bardzo duże koszty serwisowe kotła/pieca.
Najgroźniejszymi dla elementów kotła są duże dawki chloru i siarki. Te pierwiastki, w wysokiej temperaturze, powodują agresywną korozję kotła - tzw korozję wysokotemperaturową.  Elementy palnika, stalowy płaszcz wodny, czujniki i czopuch rdzewieją w ekspresowym tempie.  Elementy palnika wręcz "znikają" z powodu korozji. Do całkowitego, bezpowrotnego uszkodzenia elementów kotła może dojść nawet w kilka miesięcy.  Chroń swój kocioł - nie oszczędzaj na paliwie, aby nie ponosić bardzo dużych kosztów naprawy lub wymiany kotła.

Nie kupuj również pelletu z produktów rolnych
np słomy czy słonecznika - tzw agro pelletów.
Nie nadają się one do spalania w warunkach domowych. 
Agro pellety są w naturalny sposób bogate w agresywny chlor.
Agro pellety po spaleniu pozostawiają również bardzo dużo popiołów i zgorzeli.
   
Jak magazynować workowane pelety?

Pelety mają wilgotność około 5-10%. Konieczne jest aby były magazynowane w suchych warunkach tak aby ich wilgotność nie zwiększyła się. Zwiększenie wilgotności peletu obniża jego wartość opałową. Jeśli pelety namokną spalimy ich więcej.

Pelety pakowane są w foliowych workach, które je chronią od wilgoci, ale mimo wszystko warto zadbać o ich dobre magazynowanie.
Nie należy przechowywać peletu na zewnątrz budynku. Na pelety (nawet workowane) nie może padać deszcz ani śnieg. Mimo, że pelety są workowane to każdy worek ma mikro otworki, które chronią worki przed pęknięciem w trakcie pakowania (rozprężenie powietrza)
Przechowywanie peletu pod wiatą czy w nieocieplonym garażu/szopce/szopie/altance powoduje, że są chronione od deszczu ale wychładzają się do niskiej temperatury otoczenia. W czasie mrozów pelety są zimne i wraz z wniesieniem do ciepłej kotłowni zbiera się na nich wilgoć. Występuje efekt wykraplania się się wilgoci na skutek gwałtownej zmiany temperatur. Nie warto wrzucać takiego peletu prosto do kotła, lepiej pozwolić im wyrównać swoją temperaturę pozostawiając je na kilka godzin/dzień w kotłowni.
Idealnie aby pelet magazynowany był w kotłowni.
Wskazane jest aby układać worki na palecie. Zwykle paleta taka dostarczana jest wraz z dostawą peletu. Utworzony dystans od podłogi zapewni swobodny przepływ powietrza. Jeśli ściany również wykazują wilgoć należy ułożyć worki w taki sposób aby nie dotykały ściany. Wystarczy dystans około  10cm.
Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia.

Masz bardzo zawilgoconą piwnicę? Zacznij od osuszenia budynku.

Kotłownie i magazyny peletu są zwykle umieszczone na parterze czy w piwnicy. W przypadku wydostania się wody z instalacji  wod-kan czy nagłego zalania powodziowego mogłoby dojść do zalania peletu i jego gwałtownego napęcznienia. Wówczas jego objętość może drastycznie wzrosnąć. Z tego powodu nie należy układać worków wyżej niż na 2/3 wysokości pomieszczenia. Wolna przestrzeń umożliwi bezpieczne rozszerzanie się peletu. Oczywiście jest to sytuacja ekstremalna, po której pellet nie nadaje się już do użytku.
 Palić peletem 6mm czy 8mm?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie będąc użytkownikiem kotła domku jednorodzinnego, a więc kotła o małej mocy wówczas odpowiedź jest jednoznaczna - należy palić tylko peletem o średnicy 6mm.
W zasadzie pelet 8mm-owy pojawił się w Polsce jako "następca" ekogroszku i jeśli można by nim palić w kotłach na ekogroszek to byłby do tego celu dobry. Ponieważ kotły na pelety mają inną konstrukcję niż kotły na ekogroszek powinno się palić w nich tylko peletem 6mm.
Wówczas możemy liczyć na niezawodne działanie układów podających paliwo, precyzyjne dawkowanie, dobrą modulację mocy, dobre napowietrzanie, cichą pracę kotła itp.
Pelet 8mm bardzo dobrze nadaje się do kotłów średniej i dużej mocy gdzie układy podające są znacząco większe niż w kotłach domków jednorodzinnych.Czy można mieszać pelety z różnych dostaw?


Tak. Jeśli masz pelety od różnych producentów i jeden jest lepszy, a drugi gorszy zmieszaj je ze sobą.
Im gorszy jest pelet z jednej z dostaw tym więcej dosypuj do niego dobrego peletu. W ten sposób zwiększysz bezawaryjność spalania.Kiedy kupować pellety?

Najkorzystniej jest kupować pellety późną wiosną i na początku lata. Wtedy dostawcy oferują największy wybór, najniższą cenę i najlepszą jakość.

Instalacja grzewcza:
                                                                                                

Nie ma wysokiej efektywności ogrzewania bez dobrze zrobionej instalacji grzewczej. Kocioł jedynie wytwarza ciepło natomiast za gospodarkę tym ciepłem odpowiada użytkownik i jego instalacja grzewcza.

Poniżej kilka przykładów popularnych schematów instalacji c.o.
Chcesz więcej schematów? Pobierz 48 różnych schematów z naszej Bazy Wiedzy - Doktor Pellet.

 Więcej schematów?
Pobierz 48 różnych schematów z naszej
Bazy Wiedzy - Doktor Pellet.

Ochrona powrotu:

Bardzo istotne dla żywotności kotła jest  wyeliminowanie powstawania skraplania niskotemperaturowego wewnątrz komory kotła.
To zjawisko powstaje w dolnej części wymiennika na skutek powracania z obwodu grzewczego do kotła zbyt zimnej wody.
Dlatego też kotły w starych instalacjach rdzewieją od spodu, gdzie dochodzi do "zderzenia" zbyt zimnej wody z wysoką temperaturą paleniska. Więcej na temat zagrożeń wynikającyh z "zimnego powrotu".
W celu wyeliminowania wykraplania niskotemperaturowego stosuje się różne rozwiązania mające na celu utrzymywanie temperatury "powrotu" powyżej  55 stopni Celsjusza.
Poniżej kilka przykładowych rozwiązań:Zbiornik na pelety - mały czy duży?


Każdy kocioł - dotyczy domków jednorodzinnych - wyposażony jest w zbiornik na pelety. Większość użytkowników chce duży zbiornik na pelety aby jak najrzadziej zaglądać do kotłowni. Jest jednak pewna granica pojemności zbiornika, powyżej której użytkownikom nie chce się załadować zbiornika.
Zbiorniki o większych pojemnościach, powyżej 500litrów,  są zazwyczaj wyższe niż te mniejsze zbiorniki o pojemnościach od 100-300 litrów.
Większy (wyższy) zbiornik wymaga większego wysiłku aby załadować go do pełna. Użytkownicy często zniechęcają się po załadowaniu około 150kg (około 10 worków) pelletu.  Duże zbiorniki zazwyczaj pozostają w połowie puste. Nie byłoby żadnego kłopotu gdyby nie brak miejsca w kotłowni. Jeśli kotłownia jest mała i ciasna nie inwestuj w zbyt duży zasobnik na pellety. Mniejszy zbiornik jest bardziej praktyczy i zajmuje mniej miejsca w kotłowni. Idealny zbiornik to taki, który przy temperaturze -10ºC stopni umożliwia pracę kotła przez około tydzień czasu. W domkach jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się zbiorniki o pojemności od 100kg (około 150litrów) do 160kg (około 300 litrów). 


Wentylacja:

Podstawowym warunkiem uruchomienia kotła c.o. jest dopływ świeżego powietrza do kotłowni. 
Świeże powietrze dla kotła jest tak samo niezbędne, jak oddychanie dla człowieka.
Wentylacja kotłowni jest warunkiem bezpieczeństwa i wynikającym z tego warunkiem gwarancyjnym producentów kotłów. Idealnym sposobem napowietrzania kotłowni jest kanał wchodzący przez ścianę do budynku na wysokości około 2m, skierowny w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30cm od posadzki. Wymagany przekrój to około 200mm2 (lub okrągły fi=160mm). Kształt przypomina literę "z" i dlatego potocznie nazywany jest "zetką". W przypadku wyłączenia się kotła/palnika, powietrze w pionowym odcinku zatrzymuje się na pewnym poziomie gdyż ciepłe powietrze z kotłowni unosi się do góry, a zimne napiera w dół. Tak więc nie ma niepotrzebnego wychładzania kotłowni. Nawiewu nie zastąpią otwarte okno, czy uchylone drzwi. Zwykle wraz z nastaniem zimy użytkownicy zamykają te okna i drzwi odcinając tlen. Użytkowanie kotła bez dopływu świeżego powietrza zagraża życiu ludzi. Brak tlenu w procesie spalania grozi niepełnym spalaniem i w konsekwencji wydobywaniem się do kotłowni tlenków węgla (CO tzw czadu). Zbyt mały dopływ powietrza - za mała średnica otworu, lub zabrudzona kratka maskująca otwór - powodują nie dopalanie się paliwa, lub nie osiąganie pełnej mocy kotła.

Zwykły otwór w ścianie też jest skutecznym sposobem dostarczania tlenu do procesu spalania ale bardziej wychładza kotłownię.

Drugim ważnym elementem kotłowni jest kanał wentylacyjny (wyciągowy)  - zwykle usytuowany przy kanale spalinowym. Jest to kratka "wyciągająca" z kotłowni zadymione powietrze .
Komin i regulacja ciągu:

Przyjęło się, że dobry komin to taki, który ma duży ciąg. Często buduje się kominy "na zapas" zwiększając ich średnicę do tego stopnia, że dla kotłów peletowych może zajść konieczność ograniczenia tego ciągu.

Kotły peletowe to urządzenia, które nie wymagają  dużych podciśnień. Dawka paliwa, która znajduje się na palniku to niewielka ilość granulatu, która nie wymaga zbyt dużego ciągu. 

Kotły na pelety należy przyłączać do komina z zastosowaniem regulatora ciągu, wyposażonego w funkcję rozprężeniową.

Regulator jest ruchomą "klapką" przepuszczającą nadmiarowy ciąg kominowy poza kotłem,  pozostawiając w kotle stały przepływ powietrza wynikający z pracy dmuchawy palnika. Regulator ciągu stabilizuje pracę palnika. Brak regulatora ciągu i wynikający z tego nadmiarowy ciąg kominowy może zmniejszyć sprawność kotła. Nadmierny ciąg "wyrywa" z kotła energię cieplną i "porywa" ją do komina zamiast pozostawić w kotle aby odebrał ją wymiennik kotła. Dzięki regulatorowi na palniku nie powstają zbyt wysokie temperatury wynikające z nadwyżki tlenu, a to oznacza, że regulator wpływa pozytywnie na zwiększenie żywotności elementów palnika. 

Jeśli kocioł wyposażony jest w jakiś system kontroli spalania np czujnik płomienia, temperaturowa sonda spalin lub  sonda lambda, regulator ciągu  jest absolutnie obowiązkowy. Wyjątkiem są bardzo małe kominy, o małym ciągu oraz kominy usytuowane w specyficznych warunkach np w głębi lasu, gdzie dom otaczają wysokie drzewa itp. Gdzie i jak zamontować regulator ciągu? Który sposób jest nalepszy i najtrwalszy? Jak przygotować kotłownię do montażu regulatora ciągu?Kotły na pelety nie wytwarzają smogu.

 
Pellet w przeciwieństwie do węgla, oleju opałowego czy gazu jest paliwem odnawialnym. To oznacza, że teraz, gdy spalamy pelety, w tym samym czasie odrastają nowe drzewa, z których będzie można zrobić kolejne pelety. Kocioł spalając pelet, wytwarza dwutlenek węgla, który praktycznie od razu pochłaniają nowo odrastające drzewa. Proces ten jest na tyle szybki, że nasze pokolenie spalające pelet będzie świadkiem odrastających drzew, z których powstanie pelet dla kolejnego pokolenia. Taki cykl nie jest możliwy dla węgla, prądu (wytwarzanego w elektrowni na węgiel), oleju opałowego ani gazu.
Na dodatek nasi serwisanci, dzięki starannej regulacji procesu spalania, za pomocą specjalnych analizatorów spalin, dbają o ekonomię spalania.
Podsumowując - spalanie pelletów, w prawidłowo wyregulowanym kotle, nie generuje szkodliwego smogu.
Dym z komina - czy go widać?

 
Pellety z trociny drewnianej spalają się w sposób bardzo czysty.
W trakcie ustabilizowanej pracy kotła dym z komina jest praktycznie niewidoczny dla oka ludzkiego.
Gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 0 stopni Celsjusza widoczna jest jedynie para wodna - biały, czysty dymek.
Jedynym momentem kiedy pojawia się dym z komina jest faza zapłonu palnika. Wówczas przez okres 1-5 minut widoczny jest  biały lub jasno szary dym.
Czarny dym jest oznaką złej pracy palnika i wymaga natychmiastowej interwencji serwisu kotła.Komin w nowych domach - na co uważać?

 
Budujesz nowy komin - ceramiczny? Dopilnuj aby trójnik, służący do przyłączenia kotła, nie został przymurowany lub zatynkowany.
Wkład ceramiczny, na całej swojej długości powinien mieć możliwość rozszerzania się. Na skutek nagrzania "komin pracuje". Przybetonowanie wkładu na wysokości trójnika lub w jakimkolwiek innym miejscu grozi jego pęknięciem. Pozostaw 1 cm luzu pomiędzy ceramiką trójnika, a tynkiem w kotłowni - zakryjemy ją estetyczną rozetką. Dopilnuj aby kafelkarz nie przykleił do trójnika kafelek. One również uniemożliwią rozszerzanie się ceramiki i mogą doprowadzić do pęknięcia trójnika.  Jeśli widoczne jest pęknięcie komina, wezwij jak najszybciej serwis naprawy kominów.Kondensat w kominie - mokry komin. O co chodzi?


Wysoko sprawne kotły cechują się tym, że temperatury spalin wychodzące z kotła mają niską wartość. Wraz z wlotem do komina, z każdym następnym metrem kanału dymowego spaliny coraz bardziej się wychładzają. Gdy komin nie ma izolacji, dym wychładza się tak bardzo, że dochodzi do wytrącenia się skroplin tzw kondensatu. Skropliny cieknące po cegłach komina z czasem nasączają komin do tego stopnia, że kondensat przenika przez ścianę i objawia się dużą mokrą i śmierdzącą plamą w którymś pokoju. Wysuszenie takiej plamy trwa wiele miesięcy, a zapach nie pozwala na stałe przebywać w takim pomieszczeniu. Dlatego w ceglanych 
kanałach dymowych zalecane jest montowanie metalowych wkładów kwasoodpornych. Wytrącenie się kondensatu jest prawie pewne gdy komin jest wbudowany w boczną ścianę budynku i narażony jest na niskie temperatury zewnętrzne na całej swojej długości. Wytrącanie się kondensatu jest mniej prawdopodobne jeśli kanał dymowy na całej swojej długości znajduje się wewnątrz budynku pomiędzy zamieszkałymi (ciepłymi) pomieszczeniami i wystaje bardzo niewiele poza budynek.  W domach ze skośnym dachem część komina znajduje się pomiędzy pomieszczeniami, a część przechodzi przez zimny strych i następnie wychodzi na zewnątrz poza dach. W takim przypadku warto zaizolować odcinek komina, który przechodzi przez zimny strych specjalną wełną  izolacyjną. Najlepiej skonsultować to zagadnienie z kominiarzem lub specjalistą z firmy zajmującej się budową i montażem kominów. Zwykłe kotły na węgiel (zasypywane ręcznie) cechuje wysoka temperatura spalin co powoduje wygrzewanie komina i jego wysuszanie dlatego nie występuje w nich kondensat. W zwykłych kotłach węglowych część energii tracimy na wygrzewanie i osuszanie komina. 
Więcej na temat unikania awarii kotła na pellety.

Jak przygotować kotłownię pod kocioł na pelety?

Będziesz budował dom? A może masz już fundamenty i za chwilę będziesz stawiał ściany, kominy itd.
Zastanawiasz się co zrobić aby dobrze przygotować kotłownię pod kocioł na pelety?
Kilka rad:

1. Zastanów się wcześniej nad wyborem kotła. Każdy kocioł ma inne wymiary - są mniejsze, są większe. Warto narysować sobie usytuowanie urządzeń w kotłowni. Pamiętaj, że oprócz kotła musi się zmieścić też zbiornik na pelety, musi pozostać przestrzeń serwisowa wokół kotła (na wypadek wymiany  zużytych części), miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (zazwyczaj stojący), być może miejsce na licznik wody i stację uzdatniania wody. Idealnie byłoby gdyby pozostało też trochę miejsca na mały zapas peletu.

2. Drzwi do kotłowni powinny umożliwiać wprowadzenie kotła. Najlepiej stosować drzwi o szerokości 90-100cm.

3. Budując ściany warto przewidzieć otwór na nawiew tzw. "zetkę". Warto pamiętać aby "zetka" nie kolidowała z licznikiem. Zimne powietrze z zewnątrz mogłoby zagrażać zamarznięciu licznika - szczególnie na etapie budowy domu, kiedy ogrzewanie jeszcze nie funkcjonuje.

4. Wybuduj komin o odpowiedniej średnicy - nie stosuj zbyt dużej średnicy. Zastanów się nad wysokością otworu do przyłączenia kotła - sprawdź w opisie kotła/instrukcji. Pamiętaj, że każdy komin ma wyczystkę, do której należy przewidzieć dostęp (czyszczenie 1 raz w roku).

5. Skonsultuj wysokość komina z kominiarzem. Jeśli komin jest niższy niż kalenica, ciąg w pewnych warunkach pogodowych może być niewłaściwy.
Być może na etapie budowy warto komin odpowiednio wydłużyć lub skrócić. Kominiarz podpowie jak wykonać dostęp do komina w celu jego wyczyszczenia.

6. Uwzględnij montaż regulatora ciągu. Zaplanuj odpowiednio przyłącz kominowy.
Gdzie i jak zamontować regulator ciągu? Który sposób jest nalepszy i najtrwalszy? Jak przygotować kotłownię do montażu regulatora ciągu?

7. Każda kotłownia zawiera elementy automatyki - pompy, siłowniki, zawory, sterowniki, rozdzielacze - które również muszą znaleźć swoje miejsce.  Instalator, który wszystko będzie montował, do każdego elementu będzie musiał mieć dostęp, aby go zamonotać, wyregulować itp.
Im więcej miejsca w kotłowni tym lepiej.

8. W pobliżu kotła doprowadź zasilanie 230V - 3 gniazdka (1 gniazdko na kocioł, 2 gniazdko na zasilanie automatyki, 3 gniazdko dla serwisanta do podłączenia przyrządów pomiarowych np analizatora spalin.

9. Przed tynkowaniem warto przewidzieć położenie odpowiednich kabli. Jeśli planujesz regulację pogodową, wyprowadź kabel (2x0,75mm) od miejsca, w którym będzie stał kocioł  do miejsca na północnej ścianie (elewacji) budynku na wysokości około 2m od ziemi.

Pamiętaj - kotłownia to jest "techniczne miejsce" Twojego domu wymagające odpowiednio dużo miejsca i łatwego dostępu.


Elementy kotłowni

Kocioł to nie wszystko. Zobacz jakie podstawowe elementy składają się na kotłownię typowego domku jednorodzinnego.
Regulator pokojowy z programem tygodniowym

Jednym z doskonałych sposobów na oszczędzanie paliwa jest montaż regulatora pokojowego umożliwiającego programowanie różnych temperatur osobno na każdy dzień tygodnia. Szczególnie istotne jest obniżenie temperatury w porze, w której nie ma nas w domu lub w nocy, gdy śpimy. W ten sposób łączymy komfort z oszczędnością.
Regulatory pokojowe dostępne są w wersji kablowej jak również bezprzewodowej.
Poniżej przykład takiego programu:

Godziny 6:00 - 8:00 Godziny 8:00 - 16:00 Godziny 16:00 - 22:15 Godziny 22:15 - 6:00
Poranek, wstajemy z łóżka, kocioł zapewnia przyjemne ciepło w porannej fazie śniadaniowej. Wychodzimy do pracy /szkoły, w domu nikogo nie ma, sterownik obniża temperaturę w pokojach, kocioł odpoczywa, oszczędzamy paliwo i pieniądze. Wracamy z pracy /szkoły jesteśmy zmęczeni, kocioł nagrzewa pomieszczenia do komfortowej temperatury. Idziemy spać. Wolimy lekkie ochłodzenie, kocioł odpoczywa, oszczędzamy paliwo i pieniądze.

Komfortowe grzanie Oszczędzanie Komfortowe grzanie Oszczędzanie i zdrowe spanie

Regulatory pokojowe współpracują z regulatorami pogodowymi dokonując korekty lub obniżenia temperatury wynikającej z temperatury zewnętrznej.
Doskonale nadają się do sterowania grzejnikami, mniej do podłogówki.Tryb lato - grzanie latem ciepłej wody użytkowej peletami
 Każdy dobry kocioł na pelety wyposażony jest w sterowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Specjalny czujnik na bieżąco mierzy temperaturę c.w.u. po to, aby w przypadku braku ciepła uruchomić specjalną pompę  tzw "pompę ładującą".

Dzięki wężownicy znajdującej się w zbiorniku c.w.u. następuje wymiana ciepła - nagrzewanie wody c.w.u. od wody kotłowej.
Kotły pracujące całorocznie, a więc kotły, które zimą grzeją dom i c.w.u, a latem grzeją tylko c.w.u utrzymują się w lepszej formie niż kotły, które są latem wyłączane. Kocioł wyłączony z ruchu jest narażony na proces korozji, z kolei kotły pracujące całorocznie są suche, sprawne, nie rdzewieją i w każdej chwili gotowe do rozpoczęcia sezonu grzewczego.
Grzanie ciepłej wody użytkowej peletami jest znacznie tańsze niż ogrzewanie wody grzałką elektryczną.
Wielu naszych klientów, wraz z przejściem z grzania elektrycznego c.w.u na peletowe i drastycznym obniżeniem rachunków za energię elektryczną, odwiedzani są przez przedstawicieli Zakładów Energetycznych poszukujących przyczyn obniżenia zużycia energii.

 Tryb lato - ciepła woda do basenu ogrodowego

Opisaną wyżej funkcjonalność można doskonale wykorzystywać latem, w wakacje, w upalne dni, kiedy rozkładamy basen ogrodowy.
Zamiast zalewać go zimną wodą i później czekać kilka dni na jej podgrzanie od promieni słonecznych, można już pierwszego dnia cieszyć się basenem wlewając do niego ciepłą wodę podgrzewaną przez kocioł na pelety. Dzięki niskiej cenie paliwa koszt takiego podgrzewania jest znikomy, a radość z basenu ogromna. Każdy rodzic pragnie aby jego dzieci kąpały się w świeżej i ciepłej wodzie. Stojąca wiele dni  woda wymaga ochrony bakteriobójczej, walki z glonami itp. Dzięki ciepłej i świeżej wodzie kąpiel jest znacznie przyjemniejsza.

    Z technicznego punktu widzenia trzeba jedynie wyprowadzić na zewnątrz budynku kran z zimną i ciepłą wodą użytkową.Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - pompa cyrkulacyjna

Dla poprawy komfortu związanego z natychmiastowym dostępem do ciepłej wody użytkowej montuje się tzw pomy cyrkulacyjne. Dzięki nim, przychodząc do łazienki i odkręcając baterię z ciepłą wodą, nie musimy czekać aż wyleci cała zimna woda, która znajduje się w rurach na odcinku pomiędzy zbiornikiem ciepłej wody użytkowej, a łązienką. Dzięki pompce cyrkulacyjnej natychmiast poczujemy ciepłą wodę, nie zmarnujemy też, w oczekiwaniu na ciepłą wodę tej zimnej wody, która była w rurach.
Natomiast wiąże się to z wychładzaniem zbiornika ciepłej wody użytkowej. Kocioł będzie dodatkowo dogrzewał zbiornik ciepłej wody użytkowej  co wiąże się z  większym zużyciem peletu. Za komfort trzeba płacić. Zużycie paliwa związanego z podrzewaniem ciepłej wody może wzrosnąć nawet 2 razy. Na przykład jeśli w domku jednorodzinnym, latem spalano 1 worek peletu/tydzień (15kg) to po włączeniu na stałe pompy cyrkulacyjnej zużycie może wzrosnąć nawet do 2 worków/tydzień. Wszystko zależy od długości rur obwodu cyrkulacji i od ich zaizolowania. Aby zredukować koszty peletu warto zamontować prosty Timer czasowy, który włączy pompę cyrkulacyjną np rano tylko na 15minut, na chwilę przed naszym wstaniem z łóżka oraz tylko wieczorem przed wizytą w łązience.
Niektóre kotły c.o. mają wbudowane sterowniki czasowo-temperaturowe do optymalizacji sterowania pompami cyrkulacyjnymi.
W małych domach, gdzie kotłownia znajduje się blisko pomieszczeń w których czerpiemy ciepłą wodę (łazienki, kuchnia itp) nie ma sensu montować pompy i całego obwodu cyrkulacyjnego. Obwody cyrkulacji ciepłej wody użytkowej stosuje się głównie w domach gdzie kotłownie i zbiorniki ciepłej wody użytkowej są bardzo oddalone, budowane w przybudówkach, w rozległych domach, w domach z kotłowniami w zewnętrznych budynkach gospodarczych, w hotelach, szpitalach itpPierwsze uruchomienie kotłowni - rozruch.

Pierwsze uruchomienie to nie tylko "pstryknięcie włącznika" i podbicie gwarancji.

Należy wziąść pod uwagę, że po przyłączeniu hydraulicznym i spalinowym kotła pozostaje kwestia sterowania całą kotłownią (t.j. współpraca kotła z urządzeniami podającymi paliwo, odpowienia konfiguracja palnika, grzanie ciepłej wody, grzanie poszczególnych obwodów ogrzewania podłogowego, grzejników i innych). Wszystkie pompy, regulatory, podajniki i czujniki muszą zostać odpowiednio podłączone do sterownika (czasem do kilku sterowników). Powinien to robić serwisant kotła, który najlepiej zna sterownik i jego możliwości. Ten sam serwisant odpowiednio zaprogramuje sterownik, sprawdzi bezpieczeństwo ciśnieniowe kotłowni, sprawdzi nawiew kotłowni i dopiero po tych czynnościach przystąpi do uruchomienia urządzeń kotłowni. Uruchomienie kotła wiąże się z nastawą bezpiecznych i jednocześnie optymalnych parametrów spalania. Uruchomienie to rozgrzanie kotła i sprawdzenie funkcjonowania wszystkich elementów kontrolowanych przez kocioł, wstępne wygrzewanie budynku itp. Proces ten trwa zazwyczaj od 4-12 godzin i kończy się analizą spalin za pomocą specjalnego analizatora oraz szkoleniem użytkownika z funkcjonowania wszystkich elementów kotłowni. Jest to jednocześnie moment autoryzowanego aktywowania gwarancji, dlatego ważne jest aby robił to serwisant mający odpowiednią wiedzę i uprawnienia. W naszej firmie  uruchomienie kotła łączy się z zapewnieniem serwisu dla użytkownika kotła. Pozostajemy z klientem w ścisłym kontakcie przez cały rok. Wykonujemy przeglądy roczne, usuwamy awarie.

Każdy z naszych serwisantów przechodzi liczne szkolenia zarówno krajowe jak i zagraniczne.
Autoryzowany ruzruch kotła jest płatny. Opłata obejmuje odpowiedzialność prawną związaną z rozruchem, koszty samego wykonania rozruchu, szkolenie użytkownika, analizę spalin, zapewnienie telefonicznego wsparcia serwisowego i koszty dojazdu.
W
którym momencie budowy domu zamontować kocioł c.o. ?

Kocioł c.o.należy traktować prawie jak mebel. 
Im później zostanie zamontowany tym lepiej. Najpierw należy wykończyć kotłownię: położyć kafelki, założyć i uruchomić gniazdka elektryczne, zamontować drzwi, przygotować nawiew i wentylację, a dopiero później montować kocioł.

Wiele osób zmienia tą kolejność co wpływa negatywnie na pracę i żywotność kotła:
-gdy nie ma przygotowanego zasilania, kocioł podłącza się na przedłużaczach (nawet kilku, spiętych razem), co obniża napięcie, obniża moc dmuchaw, obniża skuteczność pracy zapalarki, a nawet zagraża bezpieczeństwu ludzi jeśli nie ma przewodu uziemiającego.
-gdy tynki lub kafelki kładzione są po montażu kotła pył powoduje niszczenie łożysk silników, skraca żywotność zapalarki, niszczy styki urządzeń elektrycznych, zagraża elektronice, zniszczy (porysuje) obudowę itp
- gdy nie ma drzwi do kotłowni prace w sąsiednich pomieszczeniach generujące pyły negatywnie wpływają na prace kotła, który wciąga jak odkurzacz powietrze niezbędne do spalania. 
- brak zamontowanych drzwiczek wyczystki komina zagraża poprawnemu odprowadzeniu spalinWygrzewanie i wysuszanie posadzki - ogrzewanie podłogowe

Pierwsze uruchomienie kotła w nowym domu, w którym wybudowano ogrzewanie podłogowe wiąże się często z wysuszaniem i wygrzewaniem wylewki.
Wylewka w zależności od rodzaju zastosowanego materiału powinna być odpowiednio wysuszona, a następnie wygrzana. Aby ten proces przebiegał optymalnie powinien być wykonany według protokołu podanego przez wykonawcę posadzki.
Zarządaj takiego protokołu, z którego będzie wynikał sposób wysuszania i wygrzewania posadzki - pokaż go nam podczas pierwszego uruchomienia kotła. Pokażemy Ci jak ustawiać poszczególne temperatury. Wytłumaczymy Ci różnice pomiędzy wysuszaniem, a wygrzewaniem betonu.Jaką 
wartość temperatury ustawić w pokojach?

Temperatura, w której czujemy się dobrze zależy od wieku, płci, sposobu ubierania się, ale też od izolacji budynku i tego co robimy w danych pomieszczeniach.
Budynki o złej izolacji, stwarzają wewnątrz pomieszczeń uczucie zimnych ścian. Powoduje to potrzebę podniesienia temperatury w pokojach.
Typowe temperatury:
22ºC-23ºC oglądanie telewizji, czytanie książki, praca przy komputerze, prace biurowe, praca siedząca
-
19ºC-21ºC siedząca lekka praca, zabawa z dziećmi w ruchu, sprzątanie domu
-
18ºC-20ºC stojąca praca lekka
-
14ºC-17ºC ciężka praca fizyczna, robotnicy na placach budów, prace remontowe, firmy, haleCena kotła.

Zanim zdecydujesz o wyborze najtańszej oferty zastanów się czy kryterium cenowe to najlepszy sposób na wybór Twojego ogrzewania.
Zanim kupisz kocioł przez internet upewnij się, że będzie nowy i kompletny, dowiedz się czy instalator będzie chciał go zamontować, kto go uruchomi i kto będzie go serwisował?
Zastanów się kto przyjedzie ( i za ile?) usunąć usterkę jeśli kocioł nie będzie działał? Gdzie zadzwonisz aby zapytać jak go obsługiwać?
Zobacz zagrożenia związane z tanimi ofertami.Czy opłaca się palić peletem gorszej jakości?

Pellet gorszej jakości jest tani bo zazwyczaj jest zrobiony z gorszego surowca, trociny do produkcji tego peletu są bardziej zanieczyszczone. Gorszy pellet po spaleniu pozostawia większą ilość szlaki. Twarda szlaka zatyka otwory napowietrzające komorę spalania, doprowadza do przegrzania elementów palnika i generuje awarie. W efekcie, niektóre elementy palnika trzeba odpowiednio częściej wymieniać.  W ekstremalnych przypadkach, gdy w pelecie oprócz trocin drewnianych, znadują się również domieszkich innych tworzyw, wówczas żrące działanie spalin może doprowadzić do gwałtownej, zaskakującej korozji wymiennika kotła. 
Pellet bardzo dobrej jakości jest droższy bo m.in. zrobiony jest z czystej trociny, bez zanieczyszczeń typu kora, farby, kleje itd.
Po spaleniu droższego peletu na palniku zostają śladowe ilości popiołu, kocioł pracuje bardziej stabilnie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Zazwyczaj te pieniądze, które zaoszczędzimy na spalaniu peletu gorszej jakości wydamy na serwis i na usuwanie awarii.
Warto się zastanowić czy lepiej palić trochę droższym peletem i mieć spokój i bezawaryjne ogrzewanie czy palić tanim peletem gorszej jakości, który wygeneruje kosztowną awarię.

Jak unikać awarii kotłów na pellety?
Wiadomość


Czy w kotłowni można zrobić pralnię i suszyć pranie?

Tak - jeśli kotłownia jest odpowiednio duża, a kocioł jest kotłem samoczyszczącym się, czyli takim, w którym brud nie wydostaje się do kotłowni. Idealny jest kocioł z zewnętrznym popielnikiem (walizką na popiół z automatycznym wybieraniem popiołu). W kotłach samoczyszczących się cały proces czyszczenia odbywa się przy zamkniętym kotle - pyły nie wydostają się na zewnątrz.
Nie - jeśli kocioł trzeba czyścić ręcznie.
Wówczas trzeba go otworzyć i szczotką lub skrobakiem usunąć popioły. Towarzyszy temu unoszący się drobny pyłek zależny od sposobu czyszczenia i konstrukcji kotła. 

 Generalnie kotłownia na pellety jest bardzo dobrym miejscem na suszenie prania ze względu na bardzo dobre wentylowanie pomieszczenia, stałą temperaturę oraz czyste paliwo.Ogrzewanie na pellety, a pompa ciepła.

Jeśli zdecydowałeś się na ogrzewanie Twojego domu pompę ciepła, ale istnieją obawy czy takie rozwiązanie zda egzamin w zimie przy ujemnych temperaturach to zadbaj o rozwiązanie alternatywne w postaci pieca na pellety.
Piec na pellety, dzięki estetycznemu wykonaniu i zautomatyzowanemu działaniu doskonale pasuje do salonu. Będzie idealnym wsparciem dla pompy ciepła w mroźne dni, a Twoja rodzina nie będzie drżała z zimna i obaw o rachunki energii elektrycznej.
Podobnie jak dla kominka tradycyjnego wymagany jest jedynie komin (kanał dymowy + wentylacyjny), nawiew świeżego powietrza i gniazdko elektryczne 230V.
Więcej o piecach na pellety.
Kaskada kotłów - ogrzewanie dużych obiektów z idealnym dopasowaniem mocy

Dla dużych obiektów doskonałym rozwiązaniem jest kaskada kilku kotłów. Dzięki modulacji mocy każdego z kotłów, od 30% do 100%, połączenie kaskadowe zapewnia idealne dopasowanie mocy do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Np. moc 100kW można zrealizować poprzez połączenie dwóch kotłów 40kW i 60kW. Każdy z nich może zmieniać swoją moc, odpowiednio  od 12kW do 40kW i 18kW-60kW co pozwala łącznie osiągać płynną moc od 12kW-100kW. Takie rozwiązanie pozwala na wyłączanie jednego z kotłów w okresie jesiennym i wiosennym i załączanie obu na raz w przypadku siarczystych mrozów. W okresie letnim tylko jeden z kotłów pracuje aby ogrzewać ciepłą wodę użytkową.
Kotły mogą pracować zamiennie. Są też gwarancją ciągłości dostarczania ciepła w przypadku awarii jednego z kotłów. Kaskada to doskonałe rozwiązanie dla szkół, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, kościołów itp
Czy stosować bufor do kotła na pellety?

Sugerujemy stosować bufor tylko wtedy
- gdy oprócz kotła na pelety są inne, trudno wyłączalne, źródła energii takie jak dodatkowy kocioł na węgiel, solary, kominek z płaszczem wodnym czy grzałka z fotowoltaiki. Takich źródeł ciepła nie można zatrzymać, całą wytworzoną energie
trzeba efektywnie odebrać i zakumulować. 
- gdy kocioł musi być przewymiarowany. Na przykład nowy dom o bardzo małej powierzchni, poniżej 80m2, do którego trudno jest dobrać tak mały kocioł. Wówczas bufor przyjmuje nadmiary energii.
- gdy występuje chwilowe, wysokie zapotrzebowanie energetyczne (pick energetyczny), np. wieczorne zapotrzebowanie na dużą ilość ciepłej wody np. w hotelach lub inne które występuje tylko przez krótki czas w ciągu doby.  Wtedy bufor dostarcza chwilowo brakującą energię.
- gdy kotły pracują w kaskadzie

Dobre kotły na pelety mają płynną modulację od 30% do 100% mocy znamionowej oraz szybko wyłączalne palniki
z automatycznym zapłonem.
Takie kotły, jeśli są dobrze dobrane do budynku, nie wymagają akumulacji ciepła. Bufor jest wówczas niepotrzebną inwestycją.
Oprócz kotła na pellet masz jeszcze kominek czy zwykły kocioł na drewno/węgiel? W jaki sposób je używać?

Planujesz dogrzewać pomieszczenia innym urządzeniem grzewczym na paliwo stałe? Rób to wtedy gdy na dworze jest bardzo zimno, a nie wtedy gdy jest ciepło.
Kiedy uruchamiasz kominek gdy jest bardzo zimno (np -10ºC), wówczas pracuje on z większą mocą, uzyskuje większą sprawność, nie przegrzewa pomieszczeń i emituje mniejsze ilości dymu. Gdy jest ciepło na dworze (np +10ºC) tzw 'sporadyczne przepalanie' w kominku zakapca szybę, zasmala komin, generuje duże ilości dymu (smog) i przegrzewa pomieszczenia. W ciepłe dni lepiej aby pracował tylko kocioł na pelety, który wtedy spala bardzo mało paliwa i robi to bardzo efektywnie. Gdy jest zimno kociol na pellety spala więcej peletu więc wsparcie ze strony kominka/kotła na drewno jest bardziej odczuwalne i znaczące.Popiół z peletu - czy może być użyteczny?

Popiół z pelletu, choć jest odpadem, może być wartościowym nawozem. Popioły powstające w procesie spalania biomasy, a takim jest też popiół z pelletu, zawierają znaczne ilości składników odżywczych roślin, głównie wapń, potas i mikroelementy. Brakuje w nich tylko azotu. Popiół z pelletu użyty jako nawóz może przyczynić się do użyźnienia gleby i poprawienia wzrostu roślin. Można go dodawać do kompostu lub rozsypywać bezpośrednio w ogrodzie pod warzywa, rośliny sadownicze czy ozdobne (z umiarem, by nie przenawozić roślin). Ze względu na bardzo dużą zawartość wapnia (wysokie pH) popiół z pelletu nie powinien być stosowany na glebach zasadowych oraz pod rośliny kwasolubne jak np. różaneczniki czy rośliny iglaste. Tak więc uwaga - nie sypiemy popiołu pod choinki, raczej na grządki i do sadu.

Popiół może mieć także inne zastosowania, np. można nim posypywać oblodzone chodniki.
Zbyt wiele informacji?

Potrzebujesz  zwięzłej instrukcji, w kilkunastu punktach?
Pobierz  materiał z naszej Bazy Wiedzy:  "Co jest ważne gdy montujesz kocioł na pellety"? Masz już kocioł na pelety? Masz z nim problemy?

Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z naszego e-serwisu  Doktor Pellet .    Więcej.

Więcej informacji z serii  "Na co uważać".