Kocioł na pellety EcoFire Flame Control                                                                                       Zobacz też większe moce  48kW i 60kW       

Ecofire to automatyczny, bardzo komfortowy kocioł c.o. na pelety. Konstrukcja kotła zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania, długoletnią eksploatację, wysoką efektywność spalania, niską emisję spalin, czystość w kotłowni oraz wygodę użytkowania. Kocioł jest bogaty w liczne funkcjonalności. Palnik kotła został zaprojektowany w taki sposób aby precyzyjnie dawkować powietrze pierwotne (spalanie żaru) i wtórne (dopalanie gazu drzewnego) co pozwala na osiągnięcie sprawności powyżej  90%, przekładającej się na niskie koszty ogrzewania.

Palnik ma wbudowany układ automatycznego rozpalania, dzięki któremu załączany automatycznie i tylko wtedy gdy zachodzi potrzeba grzania. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenne kiedy proces grzania nie jest tak intensywny a idealne latem gdy użytkownik ogrzewa ciepłą wodę użytkową kotłem na pelety. Sterownik kotła wyposażony jest w specjalne algorytmy wygaszania palnika dzięki czemu w czasie postoju kocioł, nie dymi, nie smoli  i nie zanieczyszcza kotła i komina. 

Mechanizm oczyszczania palnika zapewnia wysoki komfort oraz dobre spalanie peletu. Dzięki modulacji mocy (od 30-100% mocy max) kocioł automatycznie dobiera moc palnika do aktualnego zapotrzebowania na ciepło - podobnie jak kierowca samochodu, który dobiera odpowiedni bieg do prędkości jazdy. Dzięki tej funkcji palnik ogranicza nadmierną ilość zapłonów oraz redukuje nadmiar mocy w przypadku osiągnięcia zadanych temperatur. Jest to rozwiązanie optymalizujące spalanie oraz jedno z zabezpieczeń przed przegrzaniem kotła.

Wymiennik kotła (płaszcz wodny) zbudowany jest z pionowo ułożonych rur-płomieniówek, w których znajdują się automatycznie przesuwane spirale (turbulatory) zapewniające oczyszczanie popiołu. Mechanizm czyszczenia powierzchni wewnętrznych kotła uruchamia się automatycznie zapewniając wysoką sprawność.

 Na uwagę zasługuje mała średnica czopucha fi-130 co gwarantuje bezpieczne podłączenie kotła  praktycznie do każdego komina.
Dzięki dobrej izolacji kocioł  nie traci energi poprzez emisję ciepła przez obudowę.  

Czopuch oraz króćce przyłączeniowe wyprowadzone są w górnej części kotła i skierowne do góry!  Patrz poniżej rysunek z wymiarami. Dzięki takiemu rozwiązaniu piec można łatwo podłączyć do komina znajdującego się z tyłu za kotłem, z prawej lub z lewej strony.

Kocioł współpracuje z różnymi zbiornikami na pellety. Więcej danych na temat zbiorników na pellety.

Elektroniczny sterownik odpowiada za całą pracę kotła. Na obrazku pokazana jest graficzna wizualizacja procesu palenia (temp. c.w.u, temp. kotła, praca pomp). Rozpalanie i wyłączanie sprowadza się do włączenia odpowiedniego przycisku. Proste menu w języku polskim. Sterownik kontroluje temperaturę kotła oraz temperaturę ciepłej wody użytkowej. Zasila pompy c.o. i c.w.u. Wszelkie ustawienia i alarmy są wyświetlane w czytelny sposób. Po odpowiednim doposażeniu, sterownik może obsługiwać nawet 3 obwody grzewcze pogodowo.

Kocioł wyposażony jest w system kontroli płomienia (Flame Control) automatycznie regulujący pracę palnika. W przypadku różnic w wartości opałowej peletu kocioł automatycznie koryguje dawkę paliwa w celu utrzymania wymaganej temperatury płomienia.

Kocioł bardzo popularny, znany z bardzo dobrych wyników spalania. Kocioł niskoemisyjny - klasy 5.

Moc nominalna 14kW 20 kW 24 kW 29 kW
Zakres mocy 5-16 kW 6 - 22 kW 8 - 26 kW 10 - 32 kW
Automatyczna modulacja mocy (dopasowanie mocy palnika do aktualnego zapotrzebowania na ciepło)
Klasa kotła 5 (najwyższa) 5 (najwyższa) 5 (najwyższa) 5 (najwyższa)
Rodzaj paliwa ENplusA1
pelety 6 mm 
ENplusA1
pelety 6 mm 
ENplusA1
pelety 6 mm 
ENplusA1
pelety 6 mm 
Zużycie paliwa 0,8 - 2,6kg/h 1,2 - 4,1 kg/h 1,2 - 4,9 kg/h 1,8 - 5,9 kg/h
Sprawność ~90% ~90% ~90% ~90%
Temperatura spalin (pełna/ mała moc) 160°C / 110°C 160°C / 110°C 180°C / 120°C 180°C / 120°C
Średnica czopucha 130 mm 130 mm 130 mm 130 mm
Wymagany ciąg kominowy 9 - 11 Pa 9 - 11 Par 9 - 12 Pa 10 - 12 Pa
Waga 240kg 250 kg 280 kg 290 kg
Pojemność wodna 90l 95 l 102 l 109 l
Wymagana minimalna temper. powrotu 55°C 55°C 55°C 55°C
Pojemność zbiornika na pelety
(kocioł z zewn. zbiornikiem) 
dowolna (od 100-500kg) dowolna (od 100-500kg) dowolna (od 100-500kg) dowolna (od 100-500kg)
Pojemność zbiornika na pelety
(kocioł w wersji kompaktowej)
160kg 160kg 160kg 160kg
Sterowanie 1 obwodu c.w.u.
Sterowanie pogodowe 1 obwodu c.o.
grzejników lub podłogówki 
Możliwość sterowania pokojowego jednego obwodu c.o.(wymagany regulator  pokojowy)
Możliwość rozbudowy sterowania pogodowego o dodatkowe 2 obwody c.o.(opcja)
System kontroli ognia.
(Automatyczna regulacja palnika do zmiennych parametrów peletu)
Flame Control
(kontrola temperatury płomienia)
Flame Control
(kontrola temperatury płomienia)
Flame Control
(kontrola temperatury płomienia)
Flame Control
(kontrola temperatury płomienia)
Odporny na pył czujnik kontroli płomienia
Automatyczny zapłon i wygaszanie palnika
Automatyczny system doboru dawki paliwa w fazie zapłonu
Automatyczne, mechaniczne  czyszczenie wymiennika
Powietrzno-pneumatyczne czyszczenie palnika (dotyczy palnika E1)
Zabezpieczenia palnika E1 przed cofnięciem ognia (czujnik temp. palnika, presostat)  - opcja
Automatyczne, mechaniczne  wybieranie popiołu (opcja dodatkowa)
Wygodna krata zbiornika na pellety pomocna przy rozcinaniu worków z pelletem  (w wersji kompaktowej)
Kolor czerwony (gruba struktura) RAL 3000
Kolor szary (gruba struktura) RAL 7024
Więcej na temat wyposażenia kotła Ecofire


Mechanizm wybierania popiołu
(opcja dodatkowa)

Zewnętrzny popielnik to proste i wygodne urządzenie zapewniające czystość i wygodę. Raz na  3-6 miesiący  odpina się skrzynkę z popiołem i wygodnie, na kółkach wywozi do ogrodu w celu rozsypania popiołu jako nawóz. Popiół wybierany jest przez specjalny mechanizm ślimakowy transportujący popiół do popielnika w fazie czyszczenia kotła.  Czyszczenie wyliczane jest w zależności od długości pracy kotła oraz pory dnia. Rozwiązanie to jest bardzo doceniane w kotłowniach, znajdujących się na poziomie mieszkalnym, gdy nie ma piwnicy, gdy wymagany jest wysoki poziom czystości.


Dostępne warianty:
Wersja kompaktowa, bez mechanizmu automatycznego wybierania popiołu.      
Najczęściej wybierana wersja kotła. Pasuje do większości kotłowni. Łączy bogate funkcjonalności z wysoką estetyką i bardzo dobrą ceną. W tej wersji, w tych samych gabarytach zewnętrznych, produkowane są  kotły 14, 20, 24 i 29kW. Widoczny na zdjęciach zbiornik na pellety może być przymontowany z lewej lub z prawej strony. Na uwagę zasługuje wysokość zbiornika - niecałe 130cm - co w połączeniu z wygodną kratą, pozwala wygodnie, bez większego wysiłku napełnić zbiornik peletem. Duża pojemność, aż 160kg, zapewnia paliwo od kilku do kilkunastu dni pracy kotła. Wersja kompaktowa zajmuje mało miejsca. Wybieranie popiołu odbywa się ręcznie raz na kilka tygodni poprzez duże, wygodne drzwiczki.
 

Wymiary:


Wersja kompaktowa, z mechanizmem automatycznego wybierania popiołu.
Bogato wyposażona wersja kotła. Wymaga miejsca o szerokośći około 200cm. Łączy liczne funkcjonalności z wysoką estetyką i dużą wygodą. W tej wersji, w tych samych gabarytach zewnętrznych, produkowane są  kotły 14, 20, 24 i 29kW. Widoczny na zdjęciach zbiornik na pellety może być przymontowany z lewej lub z prawej strony. Na uwagę zasługuje wysokość zbiornika - niecałe 130cm - co w połączeniu z wygodną kratą, pozwala wygodnie, bez większego wysiłku napełnić zbiornik peletem. Duża pojemność, aż 160kg, zapewnia paliwo od kilku do kilkunastu dni pracy kotła. Wybieranie popiołu odbywa się poprzez odpięcie walizeczki z popiołem i wywiezienie  na zewnątrz, najczęściej do ogrodu jako nawóz, raz na kilka miesięcy.
 


Wymiary:


Wersja z zewnętrznym zbiornikiem na pellet, o dowolnej pojemności.
Kocioł z zewnętrznym zbiornikiem na pellet, praktycznie o dowolnej pojemności.  Łączy liczne funkcjonalności z możliwością podłączenia typowych zbiorników o pojemności 160kg, 300kg, czy 500kg lub dowolnych zbiorników budowanych na wymiar, np z płyt MFP. Widoczny na zdjęciach zbiornik na pellety może być przymontowany z lewej lub z prawej strony a nawet przesunięty w przód, w tył. Dzięki podajnikowi i długości 1,6m zbiornik może być nawet zamontowany za ścianą w innym pomieszczeniu.  Wybieranie popiołu odbywa się tak samo jak w pozostałych wersjach. Standardowo do kotła dołączony jest podajnik o długości 1,6 metra. Opcjonalnie można dobrać podajnik o innych długościach ale nie dłuższy niż 2m. Kocioł może być wyposażony w mechanizm wybierania popiołu do zewnętrznej walizeczki.


 Wymiary:

 
Wersja wąska, z niesymetrycznym zbiornikiem na pellet, z blachy ocynkowanej.
Kocioł w wersji o najmniejszej szerokości. Wymaga miejsca o szerokośći około 135cm oraz dodatkowych kilkunastu centymetrów na wyjęcie palnika.
Zestaw stosowany w małych i ciasnych kotłowniach. W tej wersji, w tych samych gabarytach zewnętrznych, produkowane są  kotły 14, 20, 24 i 29kW. Widoczny na zdjęciach zbiornik na pellety może być przymontowany z lewej lub z prawej strony. Zbiornik ten ma pojemność około 130kg i jest praktycznie "przytulony" do kotła. Ponieważ podajnik znajduje się za kotłem, łączna głębokość takiego zestawu jest większa niż w pozostałych wersjach. Wybieranie popiołu odbywa się tak samo jak w pozostałych wersjach.
Standardowo do kotła dołączony jest podajnik o długości 1,6 metra. 
Kocioł może być wyposażony w mechanizm wybierania popiołu do zewnętrznej walizeczki.

Wymiary:
Pobierz schemat instalacji, który polecamy dla kotła Ecofire:

Schemat zawiera sprzęgło, które chroni kocioł przed zimnym powrotem i jednocześnie daje korzyść w postaci przedłużonej gwarancji na wymiennik kotła.

Schemat przedstawia 3 obwody ogrzewcze, ale równie dobrze może zawierać 2 obwody :
- obwód grzejnikowy i obwód ciepłej wody użytkowej, bez podłogówki lub
- obwód podłogówki i obwód ciepłej wody uzytkowej, bez grzejników.

Pobierz  różne schematy podłączenia kotła na pellety.
Poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

WiadomośćDo pobrania:
Dokumenty producenta: Instrukcja kotła Ecofire 14-29kW

Deklaracja zgodności z normami
5 klasa 14kW ,  Ekoprojekt 14kW
5 klasa 20kW
,  Ekoprojekt 20kW  
5 klasa 24kWEkoprojekt 24kW 
5 klasa 29kWEkoprojekt 29kW
Nasze uprawnienia: Autoryzacja producenta (pdf)
Uprawnienia SEP G1 elektryczne dozor (jpg)    Uprawnienia SEP G1 elektryczne eksploat (jpg)
Uprawnienia SEP G2 grzewcze dozor (jpg)    Uprawnienia SEP G2 grzewcze eksploat (jpg)
Warunki montażowe: Warunki uruchomienia kotłowni (pdf)


     

Ecofire  do dużych budynków     48kW, 60kW    


powrót