Co powoduje, że pellety cieszą się tak dużym uznaniem? 1. Czystość
.
Pellet to sprasowane czyste trociny bez żadnych dodatków i lepiszczy, a więc drewno, które w tej formie charakteryzuje się pięknym zapachem lasu. Każdorazowe wejście do pomieszczenia, w którym składowany jest pellet przypomina o naturalnym pochodzeniu tego paliwa. 
Najbardziej popularna forma dystrybucji pelletu w Polsce to worki 15-25kg.
Przywożone są samochodami z tzw windą i przetaczane w miejsce wskazane przez klienta (np magazyn, garaż, kotłownia).
Worki umożliwiają składowanie pelletu w dowolny sposób. Worki są suche i czyste

Czyszczenie kotła w domku jednorodzinnym, w którym spalany jest dobry pellet, sprowadza się do  wybieranie popiołu 1 raz na kilka dni (w małych piecykach),
1 raz na kilka tygodni
(w kotłach domków jednorodzinnych) czy nawet raz na kilka miesięcy (w kotłach z kompresją popiołu w zewnętrznym pojemniku). I tu właśnie mowa jest o kolejnej ogromnej zalecie pelletu jaką jest znikoma ilość popiołu - jest to raptem 0,3-1% spalanego paliwa co oznacza, że z 1 tony pelletu pozostaje tylko od 3 do 10kg popiołu. 
Kotły z mechanizmami wybierania popiołu doskonale sprawują się w domkach bez piwnic, gdzie kotłownia znajduje się blisko części mieszkalnej, skąd nie może wydobywać się brud.

Coraz więcej kotłów ma wbud
owane mechanizmy automatycznego oczyszczania dzięki czemu obsługa kotła sprowadza się do corocznego przeglądu serwisowego.

 Napełnianie zbiornika (silosa) pelletem również należy do czystych zajęć - nie trzeba z tego powodu się przebierać w robocze ubranie, ani przeznaczać nadmierną ilość cennego czasu. Coraz więcej osób interesują pneumatyczne sposoby napełniania kotła pelletem co zdecydowanie podnosi poziom komfortu.

Dla dużych kotłowni oraz piekarni ogrzewanie peletami jest sposobem na rozwiązanie problemu dużego zadymienia i szkodliwych emisji spalin, na które skarżą się sąsiadujący mieszkańcy.        
 2.  
Wygoda i komfort użytkowania                                                                                             

Odpowiednio dobrany, duży, zbiornik (silos) na pellet może zapewnić
komfort związany ze sporadycznym doglądaniem kotłowni.
Dostępne są nawet wielotonowe silosy napełniane pneumatycznie luźnym pelletem.

 Bardzo istotny jest fakt, że na terenie Polski jest bardzo dużo zakładów produkujących pellet. Wędruje on głównie do krajów takich jak Norwegia, Szwecja, Finlandia, Holandia, Niemcy, Austria ...gdzie troska o środowisko jest na wysokim poziomie. Popularyzacja pelletu powoduje, że coraz więcej producentów sprzedaje swoje towary na terenie Polski.
Obecnie pellet osiągalny jest "na telefon" a dzięki sieciom dystrybutorów cena jest stała bez względu na miejsce zamieszkania użytkownika.
       
Bardzo duże znaczenie dla wygody mają odpowiedniej klasy urządzenia.
Proponujemy kotły z palnikami, w których do perfekcji dopracowano automatyczne rozpalanie, stabilizację  i wygaszanie ognia. Oznacza to, że za przyciśnięciem guziczka kocioł rozpoczyna pracę i cały cykl grzewczy.
Pod tym względem nie wiele różni się ogrzewanie olejem opałowym czy gazem od ogrzewania na pellety.
   
Doskonałym rozwiązaniem na ogrzanie dużych pomieszczeń są piece kominkowe, które łączą nowoczesną technologię z pięknym wyglądem i demonstracją żywego ognia.


 Kolejną zaletą kotłów na pellet jest fakt, że wiele z nich posiada podajnik ślimakowy o znacznej długości
(od 1,6m) łączący palnik z silosem co umożliwia wystawienie zbiornika poza pomieszczenie kotłowni np do przylegającego magazynu, szopki czy garażu. W efekcie kotłownia może być bardzo małym pomieszczeniem a pellet wsypywany w miejscu gdzie jest jednocześnie magazynowany i w łatwy sposób dostarczany przez dystrybutora.
Dodatkową zaletą jest możliwość doboru wielkości zbiornika pelletu (od 80kg do 3000 kg). Transport pelletu może odbywać się nawet na znaczne odległości za pomocą podajników pneumatycznych.

Należy wspomnieć rówież o mechanizmach wybierania popiołu, dzięki którym eliminuje się ewentualne pylenie w kotłowni. Są to mechaniczne kompresory popiołu (podajniki ślimakowe) wybierające popiół do zewnętrznego pojemnika-walizaczki, którą w dziecinnie prosty sposób można wywieźć do ogródka.
 2.  Niska cena                                                                                                                           
 
Pellet produkowany jest w Polsce z trocin z lokalnych tartaków i przemysłu drzewnego (stolarnie, fabryki mebli).
Oznacza to, że
pelet jest paliwem rodzimym produkowanym w naszym otoczeniu - nie jest sprowadzany z dalekiej zagranicy,  gdzie uwarunkowania polityczne znacząco wpływają na cenę i gwarancję dostaw.
Cena  paliw odnawialnych jest najbardziej stabilną, a jeśli nawet się zwiększa to w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe paliwa.
Spalenie pelletu w  odpowiednich warunkach (poprzez zgazowanie) gwarantuje wysoką efektywność objawiającą się znikomą ilością popiołu i niskim  zużyciem paliwa. 


Kotły na pellet w większości przypadków modulują dostarczaną moc tzn. automatycznie ustawiają się na taką moc/temperaturę jaka jest w danej chwili potrzebna. Dzięki temu kocioł nie przełącza się nieustannie w stan podtrzymania obniżając niepotrzebnie swoją sprawność.
Kotły z automatyczną kontrolą spalania automatycznie regulują dostarczane powietrze po to aby  w sposób optymalny spalać pellety. 
 
Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni punkt pracy kotła. Kotły pracujące w temperaturze poniżej 55 stopni nie zapewnią wydajnego spalania, a już na pewno nie wpływają na długą żywotność kotła, toteż warto pomyśleć o dołożeniu do instalacji najprostrzego mieszacza (zaworu trój/czwórdrożnego), który umożliwi podniesienie temperatury pracy samego kotła.
Ceny kotłów na pellet nie wiele różnią się od cen innych kotłów natomiast posiadają wiele dodatkowych funkcji takich jak automatyczne rozpalanie, wyłączanie, czyszczenie, podawanie paliwa itd.  
Coraz więcej gmin województwa opolskiego decyduje się na dofinansowanie kotłów na pellet.
 

Kaloryczność pelletu na poziomie 18-20MJ/kg  kwalifikuje go bardzo wysoko na tle pozostałych paliw.
Przeliczniki  cen oleju opałowego i gazu na ceny pelletu obrazują  jak tanim rozwiązaniem jest pellet.
   
    Kaloryczność 1 litra oleju opałowego odpowiada kaloryczności 2 kg peletu co przy obecnych relacjach cenowych daje
oszczędności na poziomie 45%.  Cena 
energii cieplnej z węgla jest jeszcze minimalnie niższa ale pamiętajmy o tym, że około 5-15% z węgla to popiół, który wyrzucamy do śmieci, a za który trzeba zapłacić.

Kupując nowy kocioł warto też zastanowić się nad jego odpowiednim finansowaniem. Firmy mogą korzystać z dotacji unijnych, indywidulni odbiorcy z dotacji gminnychdź nisko oprocentowanych (od 2%) kredytówW województwie opolskim są gminy które pomagają w finansowaniu modernizacji kotłowni. 4. Ochrona środowiska                                                                                                       

Coraz częściej zaczynamy rozumieć znaczenie ochrony środowiska. Podoba nam się gdy nasz sąsiad nie wytwarza  śmierdzącego i piekącego w oczy dymu. Lubimy patrzeć na dom, z którego wydobywa się czysty dymek lub wogóle go nie widać a komin wygląda tak jakby nigdy nie był używany. Dociera do nas wiele informacji na temat konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla i restrykcji z tym związanych.

        Pallet to paliwo odnawialne
- co oznacza, że dwutlenek węgla (CO2) wytworzony w procesie spalania jest pochłaniany  przez rośliny w trakcie ich wzrostu w danym cyklu. W ten sposób możemy mówić o zerowym bilansie CO2.
   
Do kotłów, które oferujemy zapewniamy również serwis, który wiąże się m.in. z tzw "pierwszym uruchomieniem". W trakcie takiego uruchomienia dokonuje się m.in. analizy spalania, za pomocą specjalnych  analizatorów spalin. Serwisant ustawiając palnik stara się uzyskać optymalne spalanie, które wiąże się z niską emisją tlenku węgla (CO) i optymalnym poziomem CO2. W ten sposób chroniąc środowisko dbamy jeszcze o niskie koszty spalania.

 Przypatrując się wymogom Unii Europejskiej widać, że niebawem będziemy musieli  zastanowić się nad tym co wylatuje z naszych kominów. Już teraz myślą o tym firmy emitujące duże ilości spalin takie jak elektrownie i elektrociepłownie a niebawem to samo będzie dotyczyło właścicieli domków jednorodzinnych.
Warto przygotować się do tego procesu  decydując o zakupie kotła szczególnie, że zalet przemawiających za tym paliwem jest bardzo wiele.
Miło jest spotykać osoby, które  palą pelletem i  zdecydowanie twierdzą, że nie chcą wracać do swoich poprzednich paliw.
 5. Bezpieczeństwo                                                                                                                      

Wspominając o bezpieczeństwie trzeba powiedzieć zarówno o bezpieczeństwie energetycznym jak i tym
technicznym.
Dzięki temu, że surowiec do produkcji granulatu drzewnego wyrasta z ziemi w naszym otoczeniu, a zakłady do ich produkcji rosną jak grzyby po deszczu, paliwo to zapewnia bezpieczeństwo jakiego już dawno nie odczuwaliśmy.
Spalanie drewna znane jest od pokoleń, jego przetwarzanie jest opanowane do perfekcji  tak więc możemy przytoczyć powiedzenie, że "najlepsze rozwiązania to te, które są bardzo proste" bo są niezawodne.