Doktor Pellet podpowiada:


Twój kocioł przestał działać?


Zanim zaczniesz szukać rozwiązania problemu zacznij od wyczyszczenia swojego kotła:
- wyczyść wymiennik
- wyczyść palnik
- wyczyść czopuch
- usuń popioły z wyczystki kominowej
- jeśli nie zleciłeś kominiarzowi w ostatnim roku czyszczenia komina, to sprawdź lusterkiem, przez wyczystkę kominową, czy wogóle jeszcze widać otwór kominowy - w dzień, w prostym kominie,  powinieneś zobaczyć światło słoneczne.
Bardzo wiele awarii bierze się z niedbałości o czystość kotła. Dbaj o czystość swojego kotła tak jak dbasz o czystość swojego samochodu.
W moim kotle wydziela się dużo sadzy i smoły. Czy to jest wina peletu? 

Wydzielanie się sadzy lub śmierdzącej smoły nie jest winą peletu. Każdy pellet można dobrze spalić, bez sadzenia i smolenia.
Przyczyną smolenia się kotła są złe warunki spalania, złe proporcje pomiędzy ilością paliwa i powietrza. Innymi słowy aby kocioł nie dymił, sadził czy smolił trzeba go dobrze wyregulować. Pierwszym objawem złej mieszanki paliwowo- powietrznej jest dymienie i okapcanie kotła na czarno, kolejnym gorszym stanem jest wytrącanie się dużej ilości sadzy, a najgorszym stanem jest wytrącanie się smoły.
Smoła w kotle jest bardzo niebezpieczna. W takiej sytuacji kocioł należy zatrzymać i natychmiast wezwać serwis, a do oceny stanu komina należy wezwać kominiarza. Ciągłe palenie w takich warunkach może nawet doprowadzić do niebezpiecznego pożaru sadzy.
Należy sprawdzić również drożność dopływu świeżego powietrza do kotłowni (nawiewu).Czy niska wartość temperatury spalin świadczy o tym, że kocioł ma wysoką sprawność?

Nie. Niska temperatura spalin może być np efektem małej mocy palnika, złego spalania wynikającego ze złej mieszanki paliwowo powietrznej itd. Kotły których palniki idealnie spalają pellet wytwarzają wysoką temperaturę płomienia i mogą mieć wyższą temperaturę spalin. Dopiero analiza spalin profesjonalnym analizatorem pozwala ocenić rzeczywistą sprawność kotła.Buduję dom. Niedawno uruchomiliśmy kotłownię. Spalanie jest bardzo duże, znacznie większe niż u moich znajomych, którzy mają taki sam domek. Z czego to wynika? 

Nowe domy, szczególnie te szybko budowane, zawierają w sobie dużo wilgoci. Wilgoć pochodzi z wody, bez której nie byłoby betonu, klejów, gipsów itd. Tą wodę trzeba odparować, a dom wygrzać. Cały ten proces trwa około 2-4 tygodni i wiąże się z wysokim zużyciem peletu. Bywa, że zużycie jest nawet 2x większe niż normalna eksploatacja. Po tym czasie zużycie peletu powinno się zmniejszyć i ustabilizować.Na moim palniku odkłada się twardy spiek. Już po 1 dniu jest tak duży, że blokuje pracę palnika. Czy można jakoś wyregulować
palnik, żeby ten spiek się nie tworzył?

Spieki wynikają z niskiej temperatury topnienia popiołów danego peletu. Wynika to z jakiegoś dodatkowego składnika, oprócz drewna, np piasku.
I nie chodzi tu o piasek wrzucony do peletu łopatą, bo tego nikt nie robi, ale raczej pozostałości z kory, która zawiera w sobie kurz i piasek.
S
ą tą małe drobinki, które dostały się do kory kiedy drzewo jeszcze rosło, a wiatr wdmuchał piasek z pól,lasu, łąki czy drogi...
Inne dodatki mogą dostawać się do trociny na etapie obróbki drewna w przemyśle meblarskim, produkcji okien, drzwi itp, mogą to być jakieś pozostałości farb czy lakierów.  
Spieki należy  usuwać mechanicznie, jeśli palnik wyposażony jest w automatyczny mechanizm czyszczący lub ręcznie, gdy nie ma tego mechanizmu.
Tworzeniu się zgorzeli może równiez sprzyjać źle wyregulowany palnik.
Powstawanie spieków warto zgłosić dostawcy paliwa, aby przekazał taką informację do producenta paliwa. Taka informacja jest  doskonałym sposobem na podniesienie jakości produktu.
Po spaleniu dobrego peletu, z czystego drewna, nie powinno być twardych spieków.Czy tworzące się spieki mogą uszkodzić palnik?

Tak. Zbyt długo zalegający, i zbyt duży spiek, może doprowadzić do przegrzania palnika i jego zniekształcenia. Na skutek braku chłodzenia korpus palnika może się wygiąć, zdeformować i popękać. Gwarancja kotłów nie obejmuje takich uszkodzeń. Dlatego należy często usuwać taki spiek, ewentualnie kupić dobry pelet i mieszać go z tym gorszym, lub reklamować pelet u dostawcy paliwa.W pierwszym roku mój kocioł działał dobrze, a w drugim sezonie coraz częściej występuje alarm "Brak ognia lub opału". Kocioł spala też więcej peletu. Czasem są też alarmy dotyczące zbyt wysokiej temperatury spalin. Z czego to wynika?

Każdy piec c.o. po spaleniu kilku ton peletu ulega zanieczyszczeniu. Czujniki i sensory odpowiadające za zapłon i pracę palnika zabrudzają się powodując, że kocioł "wchodzi" w alarmy. Dysze palnika zatykają się, a wymiennik ciepła gorzej odbiera ciepło, wyrzucając energię (...Twoje pieniądze) w komin. Zamów serwis i wykonaj PRZEGLĄD ROCZNY kotła. Podobnie jak samochody tak i  kotły c.o. wymagają corocznych serwisów, a kominy corocznego czyszczenia przez kominiarza.
Zaakceptowaliśmy już, że nasze samochody wymagają raz w roku przeglądu, gruntownego czyszczenia i czasem wymiany zużywających się części. Kotły c.o. to coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które też wymagają corocznego serwisu.Z mojego komina wydobywa się czarny dym, Czy to jest wina peletu?

Dobrze działający kocioł, o dobrze ustawionych parametrach spalania, nie dymi na czarno. Dymienie na czarno to efekt złej mieszanki paliwowo powietrznej. Kocioł może zadymić tylko przy zapłonie (na biało, około 5 minut). Przy stabilnej pracy kotła dym nie jest widoczny dla oka ludzkiego. Widoczna jest czasami tylko para wodna  (biały dymek). Podobnie jest w samochodach. Dobrze działające silniki nie dymią na czarno. Generalnie białe kolory to dobre kolory, a czarne kolory to złe kolory....jak w bajkach.
Jeśli widzisz stale wydobywający się
czarny dym z Twojego komina to zatrzymaj kocioł i wezwij serwis. Dalsza eksploatacja gwarantuje problemy.
Sam pellet nie jest przyczyną dymienia na czarno, a jedynie złe nastawy sterownika kotła.


Czyszczenie komina - czy w  tym czasie kocioł może pracować?

Przed czyszczeniem komina kocioł na pellety należy bezwzględnie zatrzymać. Szczotka kominiarska oraz spadająca sadza blokują odpływ spalin, a wręcz powodują wsteczny ciąg, wdmuchując dym i pyły do kotła. Gdy w tym czasie kocioł pracuje może dojść do tzw "cofki".
Cofający się ogień może doprowadzić do groźnej i kosztowej awarii.Przepięcia, wyładowania atmosferyczne, powodzie itp

Zabezpiecz swój dom odpowiednią polisą ubezpieczeniową, szczególnie od tzw przepięć. W okresie letnim wszystkie urządzenia elektroniczne jakie mamy w domu t.j. telewizor, komputer, radio, kocioł, pralka, telefon itp narażone są na wyładowania atmosferyczne (pioruny).
W czasie burzy wyładowanie niszczy sterownik, a nawet okablowanie i elementy wykonawcze kotła. Warto wtedy być ubezpieczonym.Gdy uruchamiam ogrzewanie kocioł ma duże problemy żeby nagrzać pomieszczenia - w domu jest zimno.

Jest wiele przyczyn, które mają wpływ na to, że kocioł nie dogrzewa pomieszczeń. Jedną z nich jest okresowe włączanie kotła np tylko popołudniu.
K
ocioł włączany okresowo musi "nadgonić" temperaturę w wychłodzonych pomieszczeniach. Pracuje wtedy intensywnie, a czas dogrzania pomieszczeń zależy od mocy kotła, od temperatury na zewnątrz i od izolacji budynku. Bardziej optymalnym rozwiązaniem jest ciągłe grzanie pomieszczeń. Wtedy wystarczą niższe temperatury grzejników/podłogówki aby osiągnąć przyjemne ciepło w domu. Podobnie jak z jazdą samochodem, lepiej jechać w sposób ciągły płynnie i jednostajnie niż na przemian hamować i "dawać gazu na maxa".
Jeśli używasz regulatory pokojowe, to nie obniżaj więcej niż 2-3 stopnie temperaturę w nocy i w czasie gdy jesteś w pracy/szkole.
Jeśli zastanawiasz się jaką regulację temperatury zastosować w swoim domu - wybierz regulację pogodową - jest najbardziej optymalnym i ekonomicznym sposobem regulacji.  Regulacja pogodowa  - nie wymyślono jeszcze nic lepszego.

Czy decydując się na  podłogówkę w całym domu, spalanie będzie  mniejsze niż przy ogrzewaniu grzejnikami?

Przegrzewanie pomieszczeń  - mimo regulacji, jest za ciepło.

Grzałka (zapalarka) się przepala? Palnik wybucha, dymi?   
 
Co niszczy kotły na pellety? Jak  uniknąć wydatków serwisowych?  Fachowy poradnik 

Skorzystaj z wiedzy,  której nie znajdziesz na żadnym forum internetowym.
Alarm "Brak ognia lub opału" - brak zapłonu

Alarm "Przegrzanie kotła"

Zbyt gorąca ciepła woda użytkowa

Kocioł nie dogrzewa, nie uzyskuje zadanej temperatury, w domu jest zbyt zimno

Kocioł spala bardzo dużo peletu. Dlaczego?

Alarm "Przegrzanie palnika"

Buduję nowy dom. Zamontowałem kocioł i już po 2-3 miesiącach mam awarie.

Pellet zawiesza się w zbiorniku.

Płomień zanika w trakcie pracy.

Regulator ciągu - gdzie i jak go zamontować? Który wybrać sposób montażu?  

Czy w nowym kotle  może pojawiać się rdza?  


Opis innych tematów znajdziesz tutaj.

Doktor Pellet
 
to usługa kierowna do osób, które mają trudności ze swoim kotłem na pelety!
UWAGA! Aktualnie usługa nie jest realizowana!

Kupiłeś kocioł c.o. na pelety i masz wrażenie, że obecnie spala zbyt dużo peletu?
A może Twój kocioł po prostu nie działa prawidłowo? Chciałbyś to zmienić ale nie wiesz jak, a firma, w której kupiłeś piec nie zapewnia Ci odpowiedniego serwisu?  
Usługa Doktor Pellet to wizyta naszego specjalisty od ogrzewania na pellety w Twoim domu. Wykwalifikowany serwisant  pomoże Ci obniżyć koszty ogrzewania poprzez pomoc w odpowiednim "ustawieniu" kotła.
Doktor Pellet pokieruje Cię  wyjaśniając na czym polega i od czego zależy wysoka efektywność ogrzewania. Pokaże Ci jak poprawić spalanie aby było znacznie tańsze i czystsze. Podpowie Ci jak eksploatować kocioł, jak go czyścić aby poprawić jego sprawność. Profesjonalnym analizatorem spalin potwierdzi czy kocioł pracuje optymalnie i czy kocioł nie zanieczyszcza nadmiernie środowiska, zmierzy jego sprawność. Dobierze odpowiednią moc palnika, tak aby obniżyć niepotrzebne straty paliwa. Doradzi jak regulować temperaturę aby w pokojach było komfortowo, a koszty ogrzewania były niższe.
Usługa Doktor Pellet trwa od 3 do 5 godzin. W tym czasie specjalista od spalania pelletu, nauczy Cię oszczędnego, bezpiecznego i czystego spalania.
Usługa Doktor Pellet to odpowiedź na liczne wezwania użytkowników, którzy nie mieli należytego wsparcia ze strony dostawcy kotła. Odpowiednia wiedza i wieloletnie doświadczenie naszych serwisantów przełożyło się na obniżenie spalania niektórych klientów nawet o 50%. 
                   
    zabezpieczony jest prawem ochronnym Urzędu Patentowego.